Materiał Partnera Czym charakteryzują się akumulatory żelowe?

Czym charakteryzują się akumulatory żelowe?

Rynek akumulatorów samochodowych nawet współcześnie zdominowany jest przez produkty kwasowo-ołowiowe. To sprawdzona i ekonomiczna technologia, która ma jednak swoje wady. Dlatego też właściciele aut coraz częściej decydują się na zakup nowocześniejszych akumulatorów żelowych, których wykorzystanie gwarantuje wiele bardzo praktycznych korzyści. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Czym są akumulatory żelowe?


Biorąc pod uwagę zarówno samą konstrukcję akumulatorów żelowych, jak i sposób ich działania, można pokusić się o stwierdzenie, iż stanową one po prostu rozwinięcie klasycznej technologii kwasowo-ołowiowej. Za główną różnicę pomiędzy oboma typami akumulatorów uznaje się oczywiście konsystencję elektrolitu. Na czym ona polega? Klasyczny roztwór wody i siarki został zastąpiony w akumulatorach żelowych gęstą masą powstałą z dodania do kwasu siarkowego krzemionki.

Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie mniej, nie więcej niż to, że akumulatory żelowe są znacznie bardziej odporne na oddziaływanie wstrząsów oraz na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W ich przypadku żadnego problemu nie stanowi nawet hipotetyczna sytuacja, w której doszłoby do rozszczelnienia się obudowy.

Konsystencja elektrolitu sprawia również, iż nie odparowuje on wskutek eksploatacji, a co za tym idzie, kierowcy nie muszą przejmować się koniecznością uzupełniania ewentualnych braków. Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak fakt, że akumulatory tego typu mogą wykonywać swoją pracę w dosłownie każdej pozycji – włączając w to zarówno spore przechyły, jak i nawet czasowe odwrócenie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy akumulatory żelowe mają jakieś wady?


W akumulatorach żelowych nie występuje zjawisko redukcji poziomu elektrolitu. Są to zatem urządzenia całkowicie bezobsługowe, co zapewnia oczywiście najwyższy komfort użytkowania. Czy jednocześnie oznacza to, że kierowcy w końcu otrzymali do swojej dyspozycji rozwiązanie pozbawione wad? Okazuje się, że nie do końca. O jakich zatem niedogodnościach trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie? Największą wadą tego typu akumulatorów jest ich niewielka moc przy rozładowaniu dużymi prądami. Zjawisko to szczególnie widoczne jest zwłaszcza w niskich temperaturach.

Oznacza to, że niesprzyjających warunkach atmosferycznych, które akurat w naszej strefie klimatycznej nie należą do rzadkości, akumulatory żelowe nie zapewniają dostatecznie dużo mocy, aby swobodnie uruchomić silnik samochodu osobowego. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Acer, optymalna temperatura pracy urządzenia to około 20 stopni Celsjusza. Paradoksalnie do utraty jego właściwości użytkowych mogą przyczynić się zarówno temperatury niższe, jak i wyraźnie wyższe.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas