Artykuł sponsorowany Jak dobrać akumulator do łodzi?

Jak dobrać akumulator do łodzi?

Warto pamiętać, że w łodzi zadaniem akumulatora jest nie tylko samo uruchomienie silnika. To od jego właściwości zależy prawidłowe funkcjonowanie systemów pokładów m.in. nawigacji czy łączności. Wybór akumulatora rozruchowego skomplikowany nie jest. Wystarczy dopasować model do danego silnika. Większym problemem jest wybranie akumulatora użytkowego.

Parametry akumulatora do łodzi

W celu określenia optymalnych parametrów akumulatora do łodzi dobrze jest stworzyć listę wszystkich urządzeń znajdujących się na łodzi, które mają być docelowo zasilane. Trzeba ponadto uwzględnić zapotrzebowanie energetycznego każdego urządzenia osobno. Stosowna informacja znajduje się zawsze na tabliczce znamionowej. Kolejny krok to sprecyzowanie długości czasu pobierania energii z akumulatora przez dane urządzenie. Na skutek pomnożenia zapotrzebowania energetycznego wyrażonego w watach przez liczbę godzin funkcjonowania urządzeń, uzyskiwane są watogodziny. Uzyskaną w ten sposób wartość należy pomnożyć jeszcze przez 1,2. To margines bezpieczeństwa. Potem wynik sumuje się i powstaje całkowite zapotrzebowanie energetyczne łodzi. Poza nim należy także sprecyzować jakie docelowe wymiary i wagę ma mieć wybrany akumulator. W niektórych przypadkach instalacja ciężkiego zespołu akumulatorów znacznie ogranicza ładowność niewielkiej łodzi. Okazuje się więc, że parametry te mają spore znaczenie i nie można ich bagatelizować.

Gdzie znaleźć akumulator do łodzi?

Jak wspomniano wyżej, w łodzi wyróżnia się trzy rodzaje zapotrzebowania energetycznego. Pierwszy z nich to rozruch silnika. Energia potrzebna jest do uruchomienia spalinowego silnika. W niewielkim czasie potrzebny jest prąd o znacznej mocy. Potem silnik nie korzysta już z akumulatorów. Podwójne zasilanie to energia elektryczna niezbędna do rozruchu silnika i zasilania innych urządzeń elektrycznych znajdujących się na łodzi. To krótkotrwały, dość duży pobór mocy, ale i pobór mocy zmienny, który może powodować w czasie podróży rozładowywanie się akumulatora. Oprócz tego pozostaje jeszcze zasilanie urządzeń. Jego celem jest nieprzerwane zasilanie wszystkich urządzeń znajdujących się na łodzi, aby podróż była bezpieczna i komfortowa. To wysoki, ciągły pobór mocy, który powoduje znacznie rozładowanie akumulatora w czasie podróży. Odpowiedni akumulator do łodzi można zakupić zawsze w specjalistycznym sklepie, takim jak Batcar Akumulatory. Spotkamy tam też fachową obsługę, która będzie mogła nam fachowo pomóc przy doborze sprzętu i wyjaśnić nasze wątpliwości. Pamiętajmy, że lepiej nie kupować nic na własną rękę, jeśli nie jesteśmy pewni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter