Materiał Partnera Czy uszkodzone koło w aucie osobowym można skutecznie naprawić?

Czy uszkodzone koło w aucie osobowym można skutecznie naprawić?

Koła to kluczowy element każdego samochodu osobowego. To właśnie dzięki nim moc jednostki napędowej przekładana jest na nawierzchnię, co daje możliwość poruszania się pojazdem. Istotną rolę odgrywają zarówno opony, jak i felgi, na które są one założone. Uszkodzenia kół bywają różne i dotyczą obu wymienionych elementów. Co najczęściej serwisują warsztaty zajmujące się wulkanizacją i czy są w stanie skutecznie usunąć szkodę?

Problemy ze stanem opon

Najczęściej w przypadku kół uszkodzeniom ulegają opony. Dzieje się tak ze względu na ich bezpośredni kontakt z wieloma przeszkodami w trakcie jazdy, na które najeżdżają często ze sporą prędkością. Spore obciążenia działające na ogumienie sprawiają, że może ono ulec uszkodzeniom mechanicznym wskutek np. przebicia przez sporych rozmiarów gwóźdź lub inny element o zaostrzonych końcach. W takiej sytuacji dochodzi najczęściej do spadku ciśnienia w oponie, co w większości przypadków doprowadza do braku możliwości dalszego podróżowania autem.

Niektóre z uszkodzeń mechanicznych opon można jednak skutecznie naprawić. To znacznie lepsze rozwiązanie niż zakup nowej opony, który wiąże się przeważnie ze sporymi kosztami. Naprawę ogumienia należy jednak zlecić fachowcom – jest nimi serwis Auto-Moto-Centrum, który swoim klientom proponuje profesjonalną regenerację opon z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów firmy Tech. Niewielkie nacięcia ściany bocznej, nadmierne zużycie bieżnika czy bardzo często występujące przebicia punktowe to uszkodzenia, które można skutecznie naprawić. Koło to jednak nie tylko opony – czy zniszczoną felgę da się również zregenerować?

Felgi stalowe i aluminiowe do naprawy

Obręcze zastosowane w danym samochodzie dopasowywane są przede wszystkim do jego gabarytów, osiąganych prędkości, ale często także ze względów wizualnych. Felgi stalowe czy aluminiowe to kluczowy element koła, który również w toku eksploatacji nierzadko ulega uszkodzeniom mechanicznym. Związane są one np. ze zbyt agresywnym najechaniem na krawężnik lub inną przeszkodę napotkaną na drodze. Kierowca wyczuwający charakterystyczne bicie na kierownicy powinien udać się do serwisu świadczącego usługi wulkanizacyjne.

Specjalistyczny serwis działający w tym zakresie będzie w stanie sprawdzić dokładnie felgę, a w razie potrzeby przeprowadzić jej prostowanie. Usługa dotyczy zarówno obręczy aluminiowych, jak i stalowych. Po przeprowadzeniu takich napraw wykonuje się dodatkowo wyważanie kół, dzięki czemu mogą być one z powrotem używane w samochodzie. Uszkodzone koło można zatem skutecznie naprawić, co jednak w dużej mierze uzależnione jest od typu zniszczenia i dotyczy zarówno opon, jak i felg.

Opracowanie:

Auto-Moto-Centrum Piotr Wrzeszcz

Bielsko-Biała , Górska 9

Podziel się