Materiał Partnera Co to jest maglownica w samochodzie i jak działa?

Co to jest maglownica w samochodzie i jak działa?

Jeśli maglownica kojarzy ci się przede wszystkim z prasowaniem pościeli, a przy tym jeździsz autem, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Maglownica bowiem, jest to element układu kierowniczego każdego samochodu, dlatego warto wiedzieć, jak działa, jakie daje objawy, kiedy ulegnie uszkodzeniu i jak sobie wtedy poradzić. Dowiedz się więcej o maglownicach samochodowych.

Rola maglownicy w czasie ruchu pojazdu

Maglownica to zębatkowa przekładnia kierownicza, która znajduje się w każdym samochodzie. To właśnie ten element przenosi ruchy wykonywane kierownicą na element zwrotniczy – i to dzięki niemu koła pojazdu wykonują skręt. Od tego, czy działa on prawidłowo może zależeć nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Mechanizm składa się z obracającego się zębnika i dociśniętej do niego listwy zębatej. Obrót zębnika powoduje zmianę położenia listwy, a to z kolei inicjuje ruch drążków, które pozwalają na wychylenie kół. Niestety maglownice dość często ulegają usterkom i awariom. Specjalista z warsztatu samochodowego Turbo Brothers twierdzi, że problem każdy kierowca może zauważyć sam. Najpierw obniża się precyzja wykonywania skrętów, warto też zwrócić uwagę na stukanie przy skręcaniu, a w sytuacji skrajnego zużycia może dochodzić do blokowania kierownicy, a ten objaw może już być naprawdę niebezpieczny. Wśród przyczyn usterek maglownicy można wymienić jazdę po nierównym podłożu, wjeżdżanie na wysokie krawężniki, a także wykonywanie skrętów kierownicą w miejscu. Często zdarzają się uszkodzenia maglownicy gdy na niskim profilu zamontowane są duże felgi.

Jak sprawdzać, czy maglownica jest w dobrym stanie?

Warto kontrolować często stan maglownicy, ale by to zrobić, wcale nie trzeba jechać do stacji obsługi. Wystarczy sprawdzać stan gumowych osłon na łączeniach z drążkami kierowniczymi i jeśli zauważymy przerwanie gumy, co powoduje przedostawanie się wody i zanieczyszczeń, wtedy zareagować. Taka sytuacja może prowadzić do osłabienia smarowania maglownicy, rozwoju korozji i degradacji powierzchni metalowych, a wreszcie do trwałego uszkodzenia mechanizmu. Również jeśli zauważymy nieszczelność spowodowaną niewłaściwym montażem obejm, albo zawilgocenia olejem, lub wręcz poważniejsze wycieki, wtedy konieczna może być wizyta u mechanika samochodowego. Jeśli maglownica uległa awarii, najkorzystniej byłoby ją zastąpić nową maglownicą, ale koszty takiej naprawy są zwykle bardzo wysokie, zatem częściej wybierana jest regeneracja maglownicy. Nie warto odwlekać naprawy maglownicy, bo zablokowanie kół w czasie jazdy może łatwo doprowadzić do wypadku, dlatego kontroluj jej stan i w razie wątpliwości, jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Podziel się