Materiał Partnera Regeneracja koła dwumasowego

Regeneracja koła dwumasowego

Regeneracja koła dwumasowego coraz częściej wypiera usługę jego wymiany na nową część. Z pewnością w dużej mierze jest to spowodowane wysoką ceną koła dwumasowego. Czy jednak część poddana regeneracji może zastąpić fabrycznie nowe koło dwumasowe? A może warto zastanowić się nad zakupem i montażem używanej części? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Regeneracja „dwumasy”

Obecnie wiele warsztatów specjalizuje się w wymianie bądź regeneracji koła dwumasowego. Panuje opinia, że zabieg regeneracji można skutecznie przeprowadzić nawet w 90% przypadków. Oczywiście pod warunkiem, że regeneracji poddawane są części oryginalne lub wysokiej klasy zamienniki. W przypadku tanich części zamiennych regeneracja nie da oczekiwanych efektów.

Podstawowym warunkiem przeprowadzenia regeneracji koła dwumasowego jest dostarczenie do warsztatu zdemontowanej części. Jeśli chodzi o długość naprawy, to może ona trwać od 30 minut do nawet kilku godzin. Czas ten jest uzależniony od rodzaju uszkodzeń.


W trakcie regeneracji koła dwumasowego wymianie podlegają również wszystkie uszkodzone elementy znajdujące się wewnątrz koła. Samo koło jest poddawane toczeniu oraz szlifowaniu powierzchni ciernych. To pozwala na pozbycie się jakichkolwiek nierówności, które powstały w wyniku pracy tarczy sprzęgła. Ostatnim etapem jest wyważenie koła dwumasowego, dzięki czemu cała część będzie pracować prawidłowo.

Wysoka jakość podzespołów

Regeneracja koła dwumasowego wiąże się także z wymianą części wewnętrznych, które tworzą mechanizm działania koła. Warto zweryfikować czy w warsztacie, którem zlecimy regenerację części te są wymieniane na elementy wysokiej klasy. Tylko dzięki temu regeneracja da długotrwałe efekty. Części niskiej jakości spowodują, że w krótkim czasie koło dwumasowe będzie wymagało ponownej ingerencji mechanika. A to jedynie narazi nas na niepotrzebne wydatki.

Część osób przekonuje, że dużo lepszym rozwiązaniem od regeneracji jest wymiana koła dwumasowego na używaną część. Należy się jednak wystrzegać tego typu napraw. Może to spowodować uszkodzenie skrzyni biegów, a nawet silnika. Z pewnością szukanie oszczędności za wszelką cenę nie jest dobrym pomysłem.

Zazwyczaj serwisy udzielają jedynie gwarancji rozruchowej na zregenerowane koło dwumasowe. Są jednak warsztaty, które oferują gwarancję na 1-2 lata lub określoną liczbę kilometrów. Z drugiej strony warto pamiętać, że żywotność poszczególnych podzespołów pojazdu zależy w dużej mierze od stylu jazdy kierowcy.

Decydując się na regenerację koła dwumasowego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Do takich punktów zalicza się z pewnością Mechanika Pojazdowa prowadzona przez Radosława Piszczka. Duże doświadczenie, świetnie wyposażony warsztat oraz wiedza z zakresu mechaniki pojazdowej pozwalają przeprowadzać najbardziej skomplikowane naprawy.

Podziel się