Materiał Partnera Na co zwracać uwagę przy zakupie rajstop dziecięcych?

Na co zwracać uwagę przy zakupie rajstop dziecięcych?

Skóra niemowląt i małych dzieci jest delikatna, dlatego każdego dnia może być narażona na podrażnienia. Rajstopki to niezbędny element szafy malucha, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, które różnią się nie tylko wzorami, ale też grubością i jakością materiału. Które tkaniny są najbezpieczniejsze i po jaki typ rajstop najchętniej sięgają rodzice?

Który materiał najlepszy?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, żeby był możliwie jak najbardziej naturalny. Najlepsze rajstopki dziecięce są wykonane głównie z bawełny z niewielką domieszką elastycznych włókien, których zadaniem jest zapobieganie odkształcaniu się w czasie noszenia i prania. Istotny jest jednak nie tylko rodzaj tkaniny, ale także jej grubość, która zawsze powinna być dostosowana do warunków pogodowych. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie rajstop zbyt grubych. Mogą powodować nadmierne pocenie się skóry, a co za tym idzie – pojawianie się wysypki. Przedstawiciele bydgoskiej hurtowni RAJHURT podkreślają, że najbardziej niebezpieczne są tkaniny grube, wykonane wyłącznie z włókien syntetycznych. Rajstopy ze sztucznych materiałów w połączeniu z potem stwarzają doskonałe siedlisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając rajstopki dziecięce, należy zwrócić uwagę również na dodatkowe elementy. Jednym z nich są antypoślizgowe aplikacje, które szczególnie polecane są dzieciom w przedziale wiekowym 2-6 lat. Przedszkolaki uwielbiają biegać boso, dlatego dodatek ten pozwoli uniknąć niebezpiecznych wypadków. Gumowe dodatki mogą być pomocne również w przypadku niemowląt, które uczą się raczkować lub chodzić – zapewnia im większa przyczepność i stabilność.

Jak dobrać rozmiar?

Duży problem może stanowić dobranie rozmiaru. Maluchy stale rosną, dlatego w ciągu kilku tygodni może on ulec zmianie. Większość dziecięcych rajstop jest kwalifikowana według wzrostu. Niestety, nie wolno kierować się wyłącznie tym kryterium. W przypadku dzieci, które ważą nieco więcej niż rówieśnicy, lepszym rozwiązaniem będzie kupowanie rajstop na nieco większy wzrost, gdyż mniejsze mogą zbyt mocno uciskać. Podczas wyboru rajstop warto sprawdzić także ich rozciągliwość w pasie, szczególnie w przypadku dzieci noszących pampersy. Po czym rozpoznać, czy rajstopy zostały właściwie dobrane? Przede wszystkim powinno się je swobodnie ubierać i zdejmować. Nie mogą za mocno opinać delikatnej skóry dziecka lub w  jakiś sposób ograniczać jego ruchów.

Opracowanie:

Rajhurt Małgorzata Łukowska

Bydgoszcz , Szajnochy 3

Podziel się