Materiał Partnera W jaki sposób powinnaś dobierać grubość rajstop i pończoch na podstawie symboli?

W jaki sposób powinnaś dobierać grubość rajstop i pończoch na podstawie symboli?

Grubość rajstop należy dobierać do stylizacji oraz warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Żeby łatwiej było wybierać, powstały specjalne oznaczenia, które można znaleźć na każdym opakowaniu w postaci oznaczenia DEN oraz danej wartości liczbowej. W jaki sposób na ich podstawie wybrać rajstopy, które będą odpowiadały wizualnie i nadają się na określoną porę roku?

Co oznaczają wartości DEN?

Skrót DEN oznacza gęstość włókien, dlatego im wyższa wartość, tym grubszy i bardziej kryjący będzie model. Jest to oznaczenie uniwersalne dla większości marek, dzięki czemu można wybrać odpowiedni typ, bez konieczności otwierania opakowania. Najpopularniejsze grubości rajstop w Polsce to:

  • 6-8 DEN – są bardzo cienkie i delikatne. Mają za zadanie subtelnie wyrównać koloryt skóry. Często są noszone latem przez kobiety, które nie są przyzwyczajone do gołych nóg.
  • 10 DEN – również cienkie, ale nieco mocniejsze od swoich poprzedników.
  • 15 DEN – delikatne, jednak są już dość dobrze widoczne na skórze.
  • 20 DEN – gęstość standardowa, mają lekkie krycie, ale jednocześnie nie są zbyt grube.
  • 30 DEN – średnio kryjące, dobre do lekkich sukienek na zimowe, formalne impezy np. wesela.
  • 40 DEN – kryją, ale skóra nadal widocznie przez nie prześwituje, zwłaszcza w okolicy ud oraz łydek.
  • 60 DEN – dobrze kryjące, skóra może być widoczna tylko w okolicy uda.
  • 80 DEN – krycie całkowite, wszystkie wartości powyżej 80 DEN nie prześwitują.

Istnieją oczywiście modele o wartości wyższej, które będą wykonane z cieplejszych włókien, jednak ze względu na swoją grubość są one mniej popularne i noszone wyłącznie w okresie jesienno-zimowym. Szeroki wybór gęstości włókien znajduje się w ofercie marki Miss Mariette, której producentem jest polska firma ANMAR, istniejąca na tynku od niemal 30 lat.

Czy grubość rajstop może różnić się w zależności od firmy?

Choć oznaczenia są uniwersalne, grubość rajstop może nieco się różnić w zależności od producenta. Dzieje się tak ze względu na różnorodny skład poszczególnych modeli. Różnice te jednak nie będą zbyt duże i można dostrzec nie dopiero po dokładnym przyjrzeniu się podobnych modeli od dwóch różnych producentów. Należy pamiętać, że skład rajstop jest równie ważny co ich grubość. Im większy procent naturalnych włókien, tym przyjemniejsze w dotyku i cieplejsze będą rajstopy. Domieszka naturalnej bawełny sprawia, że materiał jest miękki, jednak w przypadku rajstop kluczową rolę odgrywa elastan, czyli włókna odpowiadające za elastyczność i powracanie tkaniny do pierwotnej formy. Dzięki jego dużej zawartości, rajstopy nie będą się rozciągały i mogą być noszone o wiele dłużej niż mniej elastyczne modele. Co więcej, rajstopy zawierające dużą ilość elastanu mają właściwości modelujące sylwetkę.

Opracowanie:

Anmar PPHU Producent rajstop i pończoch Miss Mariette Maria Latek

Aleksandrów Łódzki , Konstytucji 3 Maja 28

Podziel się