Materiał Partnera Materiały używane do produkcji rajstop

Materiały używane do produkcji rajstop

Kobiety zakładają rajstopy na różne okazje. Do ich produkcji używa się surowce takie jak lycra czy mikrofibra. Są to surowce importowane, które zakłady dziewiarskie wykorzystują do wytwarzania rajstop, pończoch i skarpetek. Surowce te mogą być pochodzenia naturalnego lub sztucznego – co zdarza się częściej. Z jakich materiałów produkowane są rajstopy?

Lycra i poliamid

Lycra jest elastycznym włóknem nadającym rajstopom sprężystości i wytrzymałości. Warto wiedzieć, że lycra wykorzystywana do produkcji rajstop jest najczęściej łączona z nylonem. Ciekawostką może być to, że niektóre rajstopy wykonywane z tego włókna mają przeznaczenie medyczne – przeciwdziałają żylakom. Ponadto, lycra to materiał przyjazny dla skóry, nie podrażnia i nie uczula. Nowym rozwiązaniem na rynku rajstop jest wykonywanie ich z lycry 3D, co zapewnia ich lepszą rozciągliwość. Jeżeli mamy dość rozerwanych rajstop zaraz po ich założeniu, najlepiej wybrać rajstopy z poliamidu. Charakteryzują się one dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym rozerwanie i otarcia. Poliamid to najlepszy materiał do produkcji rajstop wzorzystych, gdyż powoduje on, że przylegają dobrze do nóg.

Stretch, elastan i poliester

Stretch to elastyczna tkanina, którą cechuje bardzo dobra rozciągliwość. Rajstopy z niej wykonane nie opinają nóg, tak jak te produkowane, na przykład, z lycry. Jest szorstka w dotyku i mniej elastyczna. Rajstopy z tego rodzaju materiału są tanie. Natomiast w kontraście do stretchu można wymienić elastan, z którego wykonuje się najwyższej jakości rajstopy. Zapewnia on idealne dopasowanie do sylwetki, stosuje się go także jako składnik przy produkcji rajstop zimowych i legginsów. Poliester zaś to materiał niezwykle rozciągliwy i odporny na zmianę temperatury. Każdy rodzaj włókna stosowanego do produkcji rajstop ma swoje zalety oraz ze względu na nie znajduje także zastosowanie podczas wytwarzania innych części garderoby.

Mikrofibra oraz materiały naturalne

Mikrofibra to kolejny materiał używany do produkcji rajstop. Jest on uzyskiwany z połączenia włókien poliamidowych oraz poliestrowych. Rajstopy z niego wykonane dobrze przylegają do nóg – nie zsuwają się i pozostają na miejscu. Co istotne – zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Szczególnie polecane są do zakładania w chłodniejsze dni. Podczas zakupu należy odpowiednio dopasować rozmiar, gdyż w innym razie ich użytkowanie będzie niekomfortowe. Są one ponadto przyjemne i delikatne w dotyku, a także podkreślają atuty kobiecości. Warto jeszcze wspomnieć o naturalnych materiałach wykorzystywanych do produkcji rajstop, a więc o bawełnie i wełnie. Rajstopy wykonane z bawełny również zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Podczas produkcji do bawełny dodaje się przykładowo lycrę.

Podczas zakupu rajstop należy kierować się między innymi materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Inez oferuje rajstopy bardzo dobrej jakości z włókien sztucznych, takich jak lycra, poliamid mikrofibra i stretch.

Opracowanie:

Inez s.c. Zakład dziewiarski

Turek , Milewskiego 12

Podziel się