Materiał Partnera Jak urządzić mieszkanie antykami?

Jak urządzić mieszkanie antykami?

Niejedna osoba, myśląc o urządzeniu mieszkania, myśli o antykach. Pomysł jest bez wątpienia ciekawy, wykonanie jednak już nie takie proste. Idąc w tym kierunku, trzeba pamiętać niestety, o ograniczonej powierzchni, jaką mamy do dyspozycji, a także cenie starych mebli. Można jednak urządzić mieszkanie, wykorzystując dostępne miejsce, ze smakiem.

Jak wykorzystać antyki w mieszkaniu?

Aby po umeblowaniu, mieszkanie nie wyglądało kiczowato, a raczej elegancko i stylowo, warto trzymać się kilku zasad. W pierwszej kolejności pamiętać należy, że posiadając małe mieszkanie, nie warto kupować do niego wielu antyków. Przy zbyt dużej ich ilości, przy czym zazwyczaj są niedopasowane, pomieszczenie będzie wydawać się bardziej pstrokate i śmieszne, a na pewno nie elegancko, czy klasycznie. Istotne jest również, aby (najlepiej) wszystkie elementy umeblowania były przynajmniej tego samego koloru i kroju, a najlepiej tej samej produkcji. Dobrze dobrane meble mogą idealnie pasować do nowoczesnego wnętrza mieszkań. Ciekawym rozwiązaniem jest dokładna odwrotność tego, co robi większość fanów tego typu mebli. Zamiast kupowania ich wielu i wypełniania nimi każdego wolnego miejsca w mieszkaniu, można kupić niewiele antyków, aby następnie postawić je w najbardziej kulminacyjnym miejscu pokoju, dzięki czemu będzie można wydobyć z całej reszty mebli swoisty charakter. Nie trzeba chyba mówić o tym, aby meble te były przede wszystkim zadbane. Bez wątpienia, będą to elementy, które mają zdobić pokój. Pełnią one raczej funkcje ozdobne pokoju, aniżeli praktyczne (oczywiście mogą jednocześnie pełnić funkcje mebli). Wszystko zależy od gustu oraz odpowiedniego wyboru. Aby mieć odpowiedni wybór mebli, należy udać się do odpowiedniego antykwariatu. Takim z pewnością jest Jantyk.

W antykwariacie pomogą

Można wykorzystać oczywiście także większą liczbę antyków. Trzeba jednak pamiętać, aby meble pasowały do siebie. Warto kupować antyki z jednego okresu, a nawet produkcji jednej, tej samej firmy. Przed wyborem (tym bardziej w przypadku mniej doświadczonych kolekcjonerów) warto odwiedzić antykwariat i poradzić się specjalistów. Tak jak w przypadku powyżej opisanej firmy, często istnieje możliwość renowacji mebli. Niejednokrotnie posiadacze tego typu mebli próbowali samodzielnie je odnowić, co zazwyczaj kończyło się katastrofalnie. Poza tym, że mebel nie był już elegancki i stylowy, był on po prostu zniszczony, przez co tracił na wartości. Jeśli właściciel antyku nie czuje się na siłach, lepiej aby nie przeprowadzał samodzielnie jego renowacji. Po takim wątpliwie delikatnym zabiegu, może już nie pomóc wiedza specjalistów.

Podziel się