Materiał Partnera Jak rozpoznać oryginały wśród mebli antycznych?

Jak rozpoznać oryginały wśród mebli antycznych?

Oglądając stare meble, antyki, w sklepie stacjonarnym czy na targowiskach nietrudno dać się naciągnąć. Dużo się słyszy, że ludzie przepłacają za meble z myślą, że są one drogimi antykami, a tak naprawdę to bezwartościowe falsyfikaty. Oczywiście jest wiele rad, które rozwieją nasze wątpliwości w późniejszym odróżnieniu falsyfikatów od mebli naprawdę starych tzw. “antyków“.

Wartość mebli antycznych - od czego zależy?

Jedno z najbardziej mylnych pojęć to fakt, że im coś jest starsze, tym powinno być droższe. Oczywiście poniekąd może okazać się to prawdą, jednak nie zawsze ten przypadek ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na wartość mebli antycznych wpływa, przede wszystkim ich unikalność, czyli to, w ilu sztukach zostały wyprodukowane, oraz czy dalej są dostępne na rynku. Sam czas powstania przedmiotu jest też bardzo istotny, jak i kto był twórcą projektu. NIe można zapominać o sposobie wykonania mebli, z jakiego zostały zrobione materiału, jakie posiadają wzory. Na wszystkie te małe detale skupia się cena i to ona ma tutaj bardzo duże znaczenie. Więc podsumowując, nie zawsze starsze meble mogą być droższe od tych znanych nam dzisiaj.

Jak rozpoznać antyki wśród mebli?

Aby kupić wymarzony nam antyk, niestety trzeba troszkę czasu poświęcić, aby zdobyć informację, która nam uświadomi o historii danego produktu, oraz oczywiście, jak go rozpoznawać. Gdy chcemy uniknąć straty pieniędzy, to pierwszym krokiem powinna być specjalistyczna wiedza, dzięki której poznamy czy mamy do czynienia z oryginałem czy zwykłą podróbką. Drewniane szlify powinny być widoczne, ponieważ za ich pomocą były łączone poszczególne elementy konstrukcji mebla antycznego. Ślady użytkowania, jak zadrapania, przetarcia, ślady napraw i przeróbek, mogą świadczyć o autentyczności mebla antycznego, gdyż czas robi swoje, a skoro nam wiadomo to meble antyczne mają już swoją historię wiekową. Jeżeli natomiast dalej mamy wątpliwości co do naszego produktu, to najlepiej zgłosić się do rzeczoznawcy, który sprawdzi i oceni z czym mamy tak naprawdę do czynienia.

W jakich miejscach kupować antyczne meble?

Tak jak jest wymienione wyżej, antyczne meble nie należą do tanich rzeczy, dlatego niezwykle rzadko, można zakupić taki mebel po niewysokiej cenie. Więc gdzie szukać takich mebli? Są wśród nich różnego typu targi, domy aukcyjne. Największa popularność jest natomiast w sieci, gdzie swoje oferty udostępniają m.in prawdziwi kolekcjonerzy, oraz firmy które się w tej dziedzinie specjalizują, jak Zbigniew Koropacz Firma handlowa, i mają w swych asortymentach, produkty takie takie jak: meble antyczne, komody stylizowane czy produkty z porcelany.

Podziel się