Materiał Partnera Zalety pracy tymczasowej

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa daje wielu ludziom szanse na rozwój i znalezienie dorywczego zajęcia w trudnej sytuacji na obecnym rynku pracy. Jest to idealny sposób na zarobek dla uczniów lub studentów, którzy mogą efektywnie wykorzystać swój wolny czas. Oferuje ona bowiem elastyczne godziny pracy i możliwość wszechstronnego rozwoju. Czym dokładnie jest praca tymczasowa i jakie posiada zalety?

Praca tymczasowa – aspekty prawne

Podjęcie lub zaoferowanie pracy tymczasowej wymaga zaangażowania trzech stron: pracownika tymczasowego, agencji pracy tymczasowej oraz pracodawcy – klienta owej agencji. Tego rodzaju praca może być oferowana jedynie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, a zatrudnienie odbywa się na podstawie umowy o pracę tymczasową, co reguluje ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz Kodeks Pracy. Dzięki temu pracodawcy mają możliwość uelastycznienia zatrudnienia w firmie, a pracownicy zachowują zabezpieczenia socjalne oraz prawo do traktowania ich na równi z pozostałymi pracownikami zatrudnionymi w firmie. 

Praca idealna dla osób młodych...

Z pracy tymczasowej korzysta bardzo dużo osób młodych, którzy łączą ją z jednoczesnym studiowaniem. Nie wszyscy pracodawcy są elastyczni w zatrudnianiu nowych pracowników, dlatego idealnym rozwiązaniem staje się dla studentów współpraca z agencją pracy tymczasowej. Sprawdzony pracownik może liczyć na polecenia do prac dorywczych w kolejnych firmach, co wpływa korzystnie na doświadczenie młodych pracowników. Ponadto nie muszą oni spędzać czasu na żmudne przeszukiwanie kolejnych ofert, ponieważ robią to za nich specjaliści zatrudnieni w agencji pracy tymczasowej. Dużą zaletą jest fakt, że często współpracują one z dużymi korporacjami, które zatrudniają studentów jedynie przy pomocy firm zewnętrznych. Oznacza to, że w agencji pracy tymczasowej można znaleźć szeroką ofertę na różne stanowiska, nawet specjalistyczne.

...oraz powracających do pracy po przerwie

Praca tymczasowa jest również dobrą opcją dla osób, które wracają na rynek pracy po dłuższej przerwie, spowodowanej np. przewlekłą chorobą lub urlopem macierzyńskim. Niektóre firmy zatrudniają pracowników na pierwsze kilka miesięcy na podstawie umowy o pracę tymczasową, aby później przedstawić im konkretną ofertę umowy o pracę. Taka praktyka pozwala pracodawcy ograniczyć ryzyko, które wiąże się z zatrudnieniem nowej i niedoświadczonej osoby.

Wymieniając zalety pracy tymczasowej należy także wspomnieć o poczuciu bezpieczeństwa pracowników, którzy mają prawo do płatnego urlopu, ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego oraz okresu wypowiedzenia – podsumowuje specjalista ds. rekrutacji z Agencji Pracy Beetsma.

Podziel się