Materiał Partnera Jak wygląda praca opiekuna osoby starszej w Niemczech?

Jak wygląda praca opiekuna osoby starszej w Niemczech?

Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą są dobre zarobki. Mając doświadczenie w opiece nad seniorami i znając chociaż podstawy języka, warto zastanowić się nad takim charakterem pracy. Jeśli się zdecydujesz, warto zapoznać się z obowiązkami, jakie na ciebie czekają w miejscu, do którego zostaniesz skierowana.

Rekrutacja

 Na rynku istnieje wiele agencji pośrednictwa, organizujących tego typu pracę. Jeśli zgłosisz się do którejś z nich, musisz być przygotowana nawet na kilkuetapowy proces rekrutacyjny. W agencji Pflege Direkt Polen, organizującej wyjazdy do Niemiec, po przesłaniu aplikacji pracownik przeprowadzi z tobą rozmowę. Może przebiegać ona telefonicznie lub osobiście. Pracownik zapyta o twoje doświadczenie, oczekiwania, preferencje co do stanu zdrowia osoby, którą mogłabyś się zaopiekować. Może też sprawdzić twoją znajomość języka obcego, w tym przypadku niemieckiego. Jeśli przejdziesz przez ten etap pomyślnie wówczas zostanie przedstawiona tobie oferty pracy dopasowane do twojego doświadczenia i preferencji. Niektóre agencje mogą dodatkowo umówić cię na rozmowę telefoniczną z członkiem rodziny przyszłego podopiecznego.

Obowiązki opiekuna

Obowiązki opiekuna osoby starszej można podzielić na czynności związane z opieką nad seniorem oraz na prowadzenie domu. Jadąc do pracy agencja powinna cię poinformować o aktualnym stanie zdrowia podopiecznego, gdyż to od niego uzależnionych jest wiele czynności, jakie przyjdzie ci wykonywać będąc już na miejscu. Są to przede wszystkim wszelkie zabiegi związane z pielęgnacją oraz utrzymaniem higieny: kąpiele, mycie włosów, czesanie, pielęgnacja skóry oraz pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. W zależności od mobilności osoby starszej, do twoich obowiązków będzie także należała pomoc przy przemieszczaniu się, wstawaniu oraz siadaniu. Jeśli jest to osoba leżąca musisz pamiętać, by często zmieniać jej pozycję, w celu uniknięcia odleżyn. A jeśli się one pojawią, o prawidłowej pielęgnacji skóry i stosowaniu specjalnych maści, które łagodzą oraz przyspieszają gojenie się powstałych ran. Musisz mieć na uwadze dostosowanie zakresu samodzielności seniora do jego możliwości. Jeśli chodzi o prowadzenie domu, to najczęściej obowiązki te sprowadzają się do przygotowania i podania posiłków, zrobienia zakupów, prania, prasowania oraz sprzątania. Pamiętaj o zapisywaniu wszystkich wydatków oraz zachowaniu paragonów w celu rozliczenia się z rodziną podopiecznego.

Aktywizacja seniora

Bardzo ważna jest także aktywizacja osoby starszej. Jeśli jej stan zdrowia na to pozwala, wychodźcie na spacery, do ogrodu. Chodzi o zapewnienie ruchu seniorowi. Możesz także wyznaczyć podopiecznemu proste zadania do samodzielnego wykonania. Może to być obieranie jarzyn na obiad, wycieranie kurzu z szafek, składanie wypranych ubrań i odkładanie ich na miejsce. Dla dobrej kondycji umysłowej dobrze jest rozmawiać z osobą starszą, zadawać jej pytania, zachęcić do rozwiązywania krzyżówek, a jeśli wzrok na to pozwala do czytania codziennej pracy oraz książek. Postaraj się o to, by zachować określony porządek dnia. Wszystko to razem ma celu utrzymanie dobrej sprawności psycho-ruchowej oraz przyczynia się do zniwelowania problemów z bezsennością.

Praca opiekunki osoby starszej wymaga cierpliwości, opiekuńczości oraz empatii. Opiekunka jest towarzyszką seniora, opiekuje się nim, pielęgnuje i organizuje czas wolny. Powinna być też wyrozumiała, bo przecież osoby w podeszłym wieku zmagają się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami.

Podziel się