Materiał Partnera Profesjonalna opieka nad osobami starszymi i przewlekle chorymi

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi i przewlekle chorymi

Osoby starsze lub przewlekle chore bardzo często potrzebują stałej opieki i wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności, w wielu przypadkach również samoobsługowych. Bliscy członkowie rodziny nie mają najczęściej możliwości trwałego zrezygnowania z pracy zarobkowej i podjęcia się jedynie opieki nad członkiem rodziny. Można powiedzieć, że w takiej sytuacji opcji jest wiele – można przecież wynająć opiekunkę, pielęgniarkę, która również nie będzie obecna przez cały czas i po wyczerpującym dniu w pracy obowiązki spadną na nas. Coraz częściej i coraz chętniej decydujemy się więc na domy opieki, w których pensjonariusze mogą liczyć na opiekę pielęgniarską, medyczną, duszpasterską i ciekawe organizowanie czasu. Oferta tego rodzaju ośrodków jest w naszym kraju coraz szersza i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego, w niedużej odległości od siebie, gdzie będziemy mogli regularnie odwiedzać bliską osobę.

Opieka nad osobami starszymi i przewlekle chorymi

Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego podejścia i warunków. Konieczne jest pilnowanie wyznaczonych por przyjmowania leków, podanie posiłków, a niektóre osoby potrzebują również wsparcia w czynnościach samoobsługowych. Z kolei opieka nad osobami przewlekle chorymi może sprawiać, że konieczna będzie rehabilitacja, regularne wizyty lekarza czy stała opieka pielęgniarska. Dom opieki ma być miejscem przyjaznym, w którym każdy będzie czuł się dobrze.

Świetna atmosfera i organizowanie aktywności

Osoby starsze i schorowane nie marzą o tym, aby zostać zamknięte w budynku gdzie będą miały  stałą opiekę, ale nic nie będzie się działo. Ci ludzie również potrzebują aktywności i rozrywki. Dzisiejsze domy opieki oferują oczywiście salę telewizyjną oraz kaplicę, jednak to nie jedynie opcje z jakich można skorzystać. W wielu miejscach możliwe jest korzystanie z rozbudowanego programu kulturalno-rozrywkowego, który daje możliwość rozwijania się w wielu różnych dziedzinach.

Wybór odpowiedniego domu dla bliskiej osoby może wydawać się kłopotliwy. Z pewnością po przeanalizowaniu oferty, opinii i  znalezieniu wolnych miejsc, warto osobiście odwiedzić wybrane placówki i sprawdzić czy oferowane warunki i sam ośrodek nam odpowiadają. Dopiero zyskując tę pewność zdecydować się na przeniesienie bliskiej osoby.

Opracowanie:

Podziel się