Materiał Partnera Jakie zajęcia są organizowane przez Domy Pomocy Społecznej?

Jakie zajęcia są organizowane przez Domy Pomocy Społecznej?

Domy Pomocy Społecznej to nie tylko podstawowe usługi pielęgnacyjne, ale też wiele ciekawych zajęć dodatkowych, które pozwalają rozwijać zainteresowania i są doskonałym wypełnieniem wolnego czasu podopiecznych. Jakie zajęcia są organizowane w tego typu ośrodkach i dlaczego mają tak istotny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie jego mieszkańców?

Poprawa kondycji fizycznej

Wśród najważniejszych zajęć w ośrodkach pomocy społecznej należy na samym wstępie wymienić te, które są obowiązkowe i pozwalają poprawić stan zdrowia podopiecznych. Do grupy tej zalicza się przede wszystkim całodobową opiekę i niezbędne zabiegi pielęgnacyjne (np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej), konsultacje lekarskie oraz zabiegi rehabilitacyjne. Opiekunowie dbają o to, aby podopieczni regularnie przyjmowali leki oraz wykonywali wszystkie niezbędne badania. Osoby starsze i niepełnosprawne często nie potrafią same o siebie zadbać i bez pomocy osób trzecich ich stan zdrowia znacznie się pogarsza.

Powrót do życia społecznego

Warto podkreślić, że dla wielu osób duże znaczenie ma sam powrót do życia społecznego. Wielu podopiecznych ze względu na podeszłym wiek i niepełnosprawność, zostało wykluczonych ze społeczeństwa. Zamknięcie w czterech ścianach bez kontaktu z innymi to krótka droga do depresji i podupadania na zdrowiu. W ośrodkach pomocy społecznej, wszyscy podopieczni mają stały kontakt z opiekunami oraz pozostałymi mieszkańcami. Mogą spędzać wspólnie czas, rozmawiać lub grać w gry towarzyskie – na przykład karty i szachy. Dobre samopoczucie psychiczne ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne.

Jednym z polecanych ośrodków, w których panuje wyjątkowo przyjazna atmosfera, jest Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder, który znajduje się w Kałkowie-Godowie.

Zajęcia dodatkowe w Domu Pomocy Społecznej

Oprócz podstawowych zajęć, wiele ośrodków organizuje również te dodatkowe. Często są one prowadzone w formie terapii zajęciowej, lecz można znaleźć również takie, które pełnią funkcję wyłącznie rozrywkową.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

  • Plastyczne – pozwalają nie tylko rozwijać pasję, ale także relaksować się. Ostatnimi czasy popularne stały się kolorowanki antystresowe.
  • Teatralne – głównie przedstawienia tematyczne.
  • Rękodzieło – różnego rodzaju robótki ręczne, które nie tylko cieszą oko, ale mogą też być przydatne.
  • Ogrodnictwo – zajęcia dotyczące pielęgnacji roślin oraz florystyki.

Zajęcia dodatkowe są zawsze dobierane do sprawności podopiecznych, aby mogli z nich korzystać i jednocześnie nie nadwyrężali swojego organizmu. Organizowane są również różnego rodzaju wycieczki, na przykład do kina, teatru oraz muzeum.

Opracowanie:

Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder

Starachowice , dr Borkowskiego 4

Podziel się