Materiał Partnera Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – pewna praca w dobie kryzysu

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – pewna praca w dobie kryzysu

Kryzys gospodarczy, związany z pandemią koronawirusa, boleśnie uderzył w rynek pracy. Nawet prężnie rozwijające się branże musiały ograniczyć swoją działalność, a dochodowe przedsiębiorstwa – zredukować etaty. Osoby, które jeszcze przed kilkoma miesiącami, miały klarowną przyszłość zawodową, zostały bez pracy. Kryzys w końcu minie, jednak co robić w okresie przejściowym? Które sektory są najbardziej stabilne i dają pewność ciągłego wynagrodzenia? A może najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd zagranicę?

Praca na emigracji – opieka nad osobami starszymi

Emigracja zarobkowa może mieć charakter stały lub czasowy. W obecnych czasach wiele osób decyduje się na okresową przeprowadzkę i znalezienie pracy krótkoterminowej przynoszącej stały dochód. Oferty pracy w Niemczech są różnorodne, ale zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się ogłoszenia zamieszczane przez serwisy sprzątające oraz ośrodki zatrudniające opiekunów dla osób starszych i niepełnosprawnych. W starzejących się społeczeństwach Europy Zachodniej pracownicy pełniący opiekę nad pacjentem geriatrycznym mają pewność, że nawet największy kryzys nie odbierze im pracy.

Opiekunki z Polski przyjeżdżają na określony okres (zazwyczaj kilku miesięcy) i zostają przekierowane do domu seniora. Opieka domowa w Niemczech opiera się na zamieszkaniu z podopiecznym i wspieraniu go w trudach dnia codziennego.

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Praca opiekuna seniorów w Niemczech ma wieloaspektowy charakter. Opiekunowie są odpowiedzialni za prowadzenie gospodarstwa domowego oraz wykonywanie czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych. W praktyce oznacza to, że opiekun musi w kompleksowy sposób zajmować się domem (prać, gotować, sprzątać itd.) i sprawować kontrolę nad starszym pacjentem. Zakres czynności obligatoryjnych jest każdorazowo regulowany w umowie – zdarza się, że senior korzysta z usług serwisu sprzątającego, dzięki czemu opiekun może poświęcić więcej czasu na interakcje i opiekę. Czynności pielęgnacyjne to sprawa bardzo indywidualna. Niektórzy seniorzy są sprawni ruchowo, inni – schorowani i przykuci do łóżka. Najczęściej opiekun wspomaga seniora w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, wspomaga w czasie poruszania się i motywuje do zachowania sprawności fizycznej przez regularne odbywanie spacerów.

Gdzie szukać pracy opiekuna seniorów?

Oferty pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech są publikowane przez internetowe biura pośrednictwa pracy, takie jak Pbi Sp. z o.o. Decydując się na wyjazd zarobkowy, warto skorzystać z oferty sprawdzonych pośredników, którzy przedstawią uczciwe warunki umowy i nie zatają istotnych szczegółów współpracy.

Opracowanie:

Pbi Sp. z o.o.

Witnica

  • tel. 690 255 513

Podziel się