Artykuł sponsorowany Jak przebiega rekrutacja pracowników z zagranicy?

Jak przebiega rekrutacja pracowników z zagranicy?

Rekrutacja obcokrajowców do pracy cieszy się w Polsce dużą popularnością. Dzięki temu można pozyskać wykwalifikowanych specjalistów, wypełniając braki kadrowe. Ma to też zalety ekonomiczne. Wiele firm jednak nie wie, jak podejść do rekrutacji obcokrajowców. W poniższym artykule przyjrzymy się tej kwestii.

Jak w skuteczny sposób pozyskać obcokrajowców do pracy?

Pracownicy zza polskiej granicy pożądani są na przeróżne stanowiska i w wielu branżach. W naszym kraju najczęściej zatrudniani są obywatele Białorusi i Ukrainy. Są oni bardzo zmotywowani, dyspozycyjni i posiadają wymagane kwalifikacje. Na rekrutację takich osób decydują się zarówno małe i średnie firmy, jak i wielkie korporacje. Jednym ze sposobów na pozyskanie obcokrajowców do firmy jest zamieszczanie ogłoszeń na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Jednak cały proces rekrutacyjny, a później też obsługa kadrowo-płacowa jest dosyć skomplikowana i wymaga znajomości zawiłych przepisów. Dlatego też najpewniejszym sposobem jest skorzystanie z doświadczonej agencji pracy, takiej jak chociażby Worker Service. Dzięki temu możemy w całości proces rekrutacji zlecić zewnętrznemu podmiotowi, który znając nasze potrzeby i możliwości znajdzie nam odpowiednich kandydatów. Jak wygląda taka rekrutacja?

Przebieg rekrutacji pracownika z zagranicy

Abu skutecznie pozyskać pracownika z zagranicy niezbędna jest znajomość procesów rekrutacyjnych, danego rynku czy języka. Agencje pracy doskonale wiedzą, gdzie szukać tego typu pracowników i w jaki sposób zachęcać ich do podjęcia pracy w Polsce. Warto podkreślić, że dla przykładu oferty pracy dla cudzoziemców w Żorach są bardzo różnorodne.

Po analizie potrzeb danej firmy agencja poszukuje kandydatów i przeprowadza z nimi rozmowy rekrutacyjne. Jeśli kandydat zaakceptuje warunki, zostaje zatrudniony w danej firmie. Następnym krokiem jest legalizacja pracy, a także samego pobytu w Polsce. Aby pracownik mógł zostać zatrudniony legalnie, należy skompletować odpowiednie dokumenty.

W tym celu korzysta się z tzw. procedury oświadczeniowej lub zezwolenia na pracę. Znajomość przepisów prawnych dotyczących zatrudniania cudzoziemców jest więc kluczowa dla legalnego zatrudnienia. Poza dokumentami należy zadbać też o sprawy bytowe, czyli wszystko co jest niezbędne do życia i pracy w Polsce. Będzie więc to kwestia kwaterunku, konta w banku czy szkolenie dotyczące korzystania ze służby zdrowia. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z pracownikiem. Końcowym etapem jest onboarding oraz późniejsza obsługa w trakcie jego pobytu i pracy na terytorium Polski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas