Materiał Partnera Jakie czynniki decydują o jakości kabli przemysłowych?

Jakie czynniki decydują o jakości kabli przemysłowych?

Trudno byłoby wyobrazić sobie wydajne funkcjonowanie nowoczesnego przemysłu, bez zastosowania specjalistycznego okablowania. Choć użytkownicy indywidualni mogą odnosić wrażenie, że technologie bezprzewodowe stają się podstawowym narzędziem przesyłania danych, biorąc pod uwagę skalę przemysłową, prawa okazuje się jednak zupełnie inna. Co zatem warto wiedzieć o procesie produkcji kabli przeznaczonych dla przemysłu i co decyduje o ich wytrzymałości?

Kable przemysłowe – jak zabezpieczyć je przed uszkodzeniami?

Podstawowym wyzwaniem, z którym muszą zderzyć się projektanci i inżynierowie, jest uodpornienie kabli na wpływ warunków środowiskowych, ponieważ zdecydowaną większość z nich, wykorzystuje się na zewnątrz, a nie wewnątrz obiektów. Kluczowe staje się zatem zastosowanie odpowiednich izolacji i osłon przewodów. Z czego się je wykonuje? Bardzo popularnym rozwiązaniem wciąż jest PCV, aczkolwiek należy liczyć się z tym, iż osłony tego typu nie sprawdzą się w klimacie, w którym mamy do czynienia zarówno ze skrajnie niskimi, jak i skrajnie wysokimi temperaturami.

Warto rozważyć zakup kabli w osłonie polietylenowej. Materiał ten cechuje się pełną hydrofobowością, dlatego nie trzeba obawiać się o niszczący wpływ wilgoci. Oczywiście sprawdzi się także teflon, który wyróżnia się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi i odpornością na czynniki chemiczne. Stosunkowo nową technologią jest wdrożenie elastomerów etyleno-propylenowych, bardzo odpornych na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Co jeszcze warto wiedzieć o kablach przemysłowych?

Kable przemysłowe – gdzie ich obecność jest niezbędna?

O tym, jakie konkretnie materiały ochronne zostaną wykorzystane w produkcji konkretnego przewodu, decyduje przede wszystkim typ jego zastosowania. Kable są niezbędne we wszystkich gałęziach przemysłu, aczkolwiek można wyróżnić kilka najbardziej charakterystycznych dziedzin. Mowa tutaj przede wszystkim o kablach do zastosowań przemysłowych w cyfrowych układach sterowania, kablach elastycznych do automatyki, czy kablach do połączeń z czujnikami i aparaturą pomiarową. Wspomnieć trzeba również o kablach sterowniczych, zarówno w wersji standardowej, jak i opancerzonej, stosowanych wszędzie tam, gdzie absolutnie nie można pozwolić sobie na ewentualność wystąpienia awarii.

Czy kable tego typu dostępne są w każdym sklepie elektrycznym? Oczywiście, że nie. Aby wejść w ich posiadanie, skorzystać trzeba z oferty najbardziej doświadczonych dystrybutorów, do których zdecydowanie zalicza się firma Meditronik. Gwarancję wysokiej jakości produktu zawsze stanowi renoma i rozpoznawalność producenta. Wszyscy zainteresowani jak najlepszymi rezultatami powinni zwrócić uwagę na kable przemysłowe wytwarzane przez firmę Belden.

Opracowanie:

Podziel się