Materiał Partnera Czym jest sieć strukturalna i jakie ma zastosowanie?

Czym jest sieć strukturalna i jakie ma zastosowanie?

Sieć strukturalna to system okablowania, który pozwala na tworzenie struktury telekomunikacyjnej. Składa się z wielu elementów. Stosowana jest do budowy kilku rodzajów połączeń, na przykład komputerowych, telewizji przemysłowej, alarmów, czy też sieci inteligentnych budynków. Podkreślić należy, że możliwe jest uzyskanie rozwiązania, które połączy wszystkie wymienione elementy.

Podstawowe informacje dotyczące okablowania strukturalnego

Sieć strukturalna używana jest do budowy systemu telekomunikacyjnego. Składa się z kilku komponentów. Warto wymienić okablowanie pionowe, poziomie, punkt rozdzielczy, gniazda abonenckie, połączenie systemowe, a ponadto opcjonalne połączenie międzybudynkowe. Pierwsze łączy poszczególne piętra i umożliwia zbudowanie na każdym z nich sieci w topologii gwiazdy. Podkreślić należy fakt, że sieć strukturalna nie musi być wyposażona w okablowanie pionowe. Drugi element prezentowanej struktury zespala pionowy punkt rozdzielczy z każdym gniazdem abonenckim. 

Natomiast punkt rozdzielczy jest centralnym punktem w topologii gwiazdy. Gniazda abonenckie sprawiają, że możliwe jest podłączenie sprzętu do sieci strukturalnej – podkreśla specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Anixter Poland Sp. z o.o., które jest przodującym światowym dystrybutorem rozwiązań w zakresie sieci i bezpieczeństwa i zasilania sieciowego. Kolejny element określany mianem połączenia systemowego wiąże okablowanie strukturalne z systemem komputerowym.

Jakie jest zastosowanie sieci okablowania strukturalnego?

Okablowania strukturalne używane są do uzyskiwania kilku rodzajów sieci, a także połączeń. Wymienia się między innymi sieci komputerowe, telefoniczne i telekomunikacyjne, telewizji przemysłowej, systemów alarmowych, inteligentnych budynków, a także inteligentnego sterowania sprzętem. Warto zauważyć, że można stworzyć sieć okablowania strukturalnego, która obejmie wszystkie wymienione systemy. Jednakże biorąc pod uwagę specyfikę, może to przysporzyć pewnych trudności. Zasadniczym powodem jest obecność kilku równorzędnych klas okablowania strukturalnego. Oznaczone są one różnymi symbolami w zależności od częstotliwości używanego pasma

Opracowanie:

Anixter Poland Sp. z o.o.

Warszawa , Szyszkowa 35/37

Podziel się