Materiał Partnera Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Stworzenie baterii, która wytrzyma długo po jednym cyklu ładowania to ogromne wyzwanie, przed którym stoją producenci smartfonów. Wszystko to, co kiedyś miały komputery, teraz znajduje się w naszych kieszeniach – i bardzo szybko zużywa akumulator. Istnieje na szczęście kilka sposobów, jak wydłużyć pracę baterii.

Co wpływa na żywotność baterii?

Baterie zużywają się z czasem. Wpływa głównie na to ilość cykli ładowania – ale również to, jak ładujemy baterię. Cykle ładowania to każdorazowy proces rozładowania i naładowania baterii od 0% do 100%. Niestety, istnieją jeszcze mikrocykle. W momencie, gdy telefon jest naładowany na sto procent, ale nadal mamy podłączoną ładowarkę, bateria naprzemiennie rozładowuje się i ładuje znowu. Dzieje się to niezauważalnie, ale znacząco skraca jej żywotność. Nie warto również „doładowywać” telefonu. Znacznie zdrowiej dla akumulatora jest naładować go raz, ale porządnie. Popularnym mitem jest również to, że nie można rozładowywać baterii do 0%. Współczesne smartfony mają bezpieczniki, które wyłączą telefon przed osiągnięciem niebezpiecznego dla zasilania poziomu.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Po pierwsze, sprawdź jakie aplikacje zużywają jej najwięcej. Możesz to łatwo zobaczyć w ustawieniach telefonu. Wyłącz te, które są niepotrzebne. Warto również zoptymalizować ustawienia baterii – skrócenie czasu oczekiwania na wygaszanie ekranu, wyłączenie wibracji i synchronizacji to tylko niektóre z opcji, które należy zastosować. Należy także – gdy wiemy, że nie będziemy potrzebować większości funkcji – włączyć tryb energooszczędny. Smartfon automatycznie dostosuje cały system pod jak najmniejsze zużycie akumulatora. Kolejnym pochłaniaczem energii są dynamiczne tapety. Choć bardzo efektowne, niezbyt ekonomiczne. Lepiej zmienić na klasyczną, jeśli zależy nam na wydajności.

Co zrobić, gdy bateria jest już po wielu cyklach?

Z czasem bateria przejdzie już tyle cykli ładowania, że jej efektywne ładowanie będzie na poziomie 50%, a nawet i mniej. Warto wtedy rozważyć wymianę baterii. W starszych modelach z otwieraną tylną klapką możemy sami wymienić baterię, kupując odpowiedni model. W tych nowszych, gdzie tył telefonu jest zaczepiony na stałe, sami już tego nie zrobimy. Wtedy przychodzi z pomocą serwis komórek – taki jak firma Dexon – który za pomocą profesjonalnego sprzętu otworzy telefon i wymieni baterię. Możemy też próbować „chałupniczych” sposobów, ale nie mamy wtedy gwarancji, że nie uszkodzimy telefonu na stałe.

Opracowanie:

Dexon Grzegorz Dyla

Lubliniec , pl. Mańki 3

Podziel się