Materiał Partnera W jaki sposób odzyskać dane z uszkodzonego lub zalanego komputera i laptopa?

W jaki sposób odzyskać dane z uszkodzonego lub zalanego komputera i laptopa?

Wilgoć oraz uszkodzenia mechanicznego mogą trwale zepsuć Twój sprzęt, na których przechowujesz swoje dane. Warto wiedzieć, że nie każda usterka lub wirus muszą oznaczać utratę cennych plików oraz pamiątek. Zdarza się, że urządzenie nie działa, ale twoje pliki nadal są w nim bezpiecznie przechowywane. W jaki sposób można odzyskać dane z uszkodzonego komputera lub laptopa?

Źródło problemu – podzespoły czy system?

Najważniejsze jest wykrycie źródła problemu. Jeśli komputer uruchamia się, jednak system nie włącza, możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ wina leży po stronie systemu operacyjnego. W takim wypadku możesz samodzielnie spróbować zgrać pliki z dysku. Można zrobić to przy pomocy instalatora systemu Windows, wybierając w nim Notatnik. Włącz opcję Plik>Otwórz, a wtedy pojawi się okno eksploratora, w którym będą się wyświetlać wszystkie dyski.

By odzyskać dane i skopiować całość plików z dysku na inne urządzenie np. pendrive lub dysk zewnętrzny, należy postępować krok po kroku, według poniższych wskazówek:

  • uruchom instalator systemu Windows,
  • przejdź do opcji „napraw komputer”,
  • w pojawiającym się oknie zostaw opcję domyślną i kliknij „dalej”,
  • pojawi się pytanie o wybór narzędzia do odzyskiwania danych, w którym należy wybrać „wiersz polecenia”,
  • w oknie polecenia wpis „Notepad” bez cudzysłowu i kliknij Enter,
  • pojawi się nowe okno notatnika, gdzie musisz wybrać „plik”, a następnie „otwórz”.


Od tego momentu powinno pojawić się okno z wszystkimi plikami, które będziesz mógł skopiować na inny nośnik.

Jeśli problem z komputerem leży po stronie uszkodzonego sprzętu np. w wyniku wstrząsów czy zalania wodą – konieczna jest interwencja specjalisty. Żeby nie spowodować większych zniszczeń, sprzęt należy niezwłocznie odłączyć od źródła zasilania. W przypadku laptopów trzeba wyjąć baterię. Tak przygotowany sprzęt pozostaw w suchym miejscu, oczekując na przyjazd serwisanta lub przetransportuj go do profesjonalnego serwisu komputerowego.

Pomoc specjalisty

Jeśli nie masz pojęcia, co się dzieje, a sprzęt elektroniczny nie jest twoją mocną stroną – lepiej nie kombinuj na własną rękę. W niemal każdej większej miejscowości znajdziesz profesjonalny serwis, który specjalizuje się w sprawnym odzyskiwaniu danych z uszkodzonych sprzętów komputerowych. W okolicy Wrocławia, szczególnie polecanymi profesjonalistami są pracownicy ED-COM, którzy od lat zajmują się ratowaniem z pozoru utraconych plików. Osoba nieznająca się na komputerach może przypadkiem całkowicie wykasować dane lub utrudnić ich odzyskiwanie serwisantowi. Podstawą sukcesu w odzyskiwaniu danych jest prawidłowa diagnostyka i szybkie działanie. Czasami zdarza się, że dysk musi zostać wykręcony z zepsutego komputera lub laptopa i przeniesiony do sprawnego urządzenia.

Opracowanie:

Ed-Com. Edward Gidziński

Kąty Wrocławskie , 1 Maja 22a

Podziel się