
Gdy laptop przestaje działać - kilka słów o najczęstszych awariach
Informatyka i telekomunikacjaNawet najbardziej solidne laptopy prędzej czy później ulegają awarii i muszą zostać oddane do naprawy w serwisie komputerowym. Jedne usterki wynikają z nieostrożnego użytkowania sprzętu, inne natomiast to efekt zużycia poszczególnych podzespołów. Lista typowych uszkodzeń nie jest jednak długa. Warto je poznać, by chociaż w ogólnym zarysie móc poinformować specjalistę w punkcie naprawy laptopów, z jakim problemem się do niego przychodzi.
5 najczęściej usuwanych awarii w laptopach
- Najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy laptopów odwiedzają pogotowie komputerowe, jest zalanie. Uszkodzeniu wskutek działania cieczy ulegają wówczas klawiatura i płyta główna. Mimo zaleceń, by napoje stawiać w bezpiecznej odległości od sprzętu komputerowego, tego typu wypadki zdarzają się najczęściej i niestety wiążą się zwykle z wysokimi kosztami naprawy. Gdy już jednak napój wyleje się na laptopa jedyne, co można zrobić, to odwrócić go klawiaturą do dołu, by nadmiar płynu wyciekł i spowodował jak najmniej poważnych uszkodzeń.
- Równie często spotykaną przyczyną odmówienie posłuszeństwa przez laptopa jest przegrzanie. Zdarza się to szczególnie w starszych modelach, w których przez co najmniej kilka lat nie czyszczono wnętrza komputera. Niekiedy jednak przyczyna jest bardzo błaha - układanie laptopa na kolanach bądź kocu, co doprowadza do zasłonięcia otworów wentylacyjnych. Zwykle przed przegrzaniem, mogącym uszkodzić podzespoły komputera, dochodzi do wyraźnego spowolnienia działania systemu operacyjnego, a niekiedy nawet do samoczynnego restartowania. Jest to ostatni sygnał, by udać się do serwisu komputerowego.
- Przenośne komputery z założenia mają umożliwiać korzystanie z nich w dowolnym miejscu. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta tego typu sprzętu. Niestety częste jego przenoszenie zwiększa ryzyko upuszczenia, w efekcie czego może dojść do zbicia matrycy. Niekiedy zdarza się, że do usterki dochodzi na skutek zamknięcia pokrywy laptopa ze znajdującym się na klawiaturze twardym przedmiotem jak np. długopis. Widać wówczas na ekranie charakterystyczne tzw. rozlania lub pajączki. Nie jest to skomplikowana awaria. Jej usunięcie polega wyłącznie na wymianie matrycy na nową.
- Dosyć często zdarza się, że do serwisu komputerów zostaje przyniesiony laptop, w którym wyłamano bądź zatarto zawiasy. Pokrywa laptopa wówczas nie może stabilnie utrzymać się w pionie i opada. Usterka ta całkowicie uniemożliwia pracę. Bez regeneracji bądź wymiany zawiasów na nowe może dojść do uszkodzenia obudowy, a nawet matrycy. Nie warto więc odkładać usunięcia tej usterki na później, ponieważ może to wygenerować większe koszty naprawy.
- Ostatnią z usterek, najczęściej usuwaną przez serwisantów komputerowych, jest awaria gniazda zasilania. Dochodzi do tego w wyniku częstego użytkowania sprzętu i jednocześnie zbyt gwałtownego wyciągania kabla. Objawami tego uszkodzenia są przede wszystkim problemy z ładowaniem baterii i nadmierne nagrzewanie gniazda. Naprawa wymaga zwykle wyjęcia płyty głównej i przylutowania do niej nowego gniazda zasilania.
Czy warto naprawiać laptopa samodzielnie?
Większość awarii laptopów tylko z pozoru wygląda na błahe. W rzeczywistości ich usunięcia wymaga sporej wiedzy z zakresu budowy komputera, ale i doświadczenia w usuwaniu typowych usterek.
Jak tłumaczy serwisant z Druk-Technika w żadnym wypadku nie warto próbować samodzielnie przylutowywać gniazda zasilania do płyty głównej, czy wymieniać zawiasów na nowe. Można w ten sposób spowodować znacznie więcej szkód, w wyniku których laptop nie będzie już zdatny do użytkowania.
Oddanie przenośnego komputera w ręce profesjonalistów pozwoli przywrócić mu dawną wydajność, czego nie mogą zagwarantować amatorsko wykonywane naprawy.
Ponadto w serwisie komputerowym wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, które nie pozwolą na przypadkowe uszkodzenie obudowy, matrycy, czy innych elementów w trakcie demontażu urządzenia.