
Na czym polega naprawa systemu operacyjnego?
Informatyka i telekomunikacjaZanim odpowiemy na pytanie, na czym polega naprawa oprogramowania, warto uświadomić sobie, jakie jest jego zadanie. System operacyjny składa się z trzech elementów – jądra, systemu plików i powłoki z interfejsem graficznym. Pozwala on na zarządzanie wszystkimi danymi i steruje procesami zachodzącymi na komputerze. Można go stale ulepszać, instalując różne programy. Na rynku światowym najpopularniejszymi systemami są Microsoft Windows, macOS i Linux. Jednak w Polsce najchętniej korzystamy z tego pierwszego.
Czym różni się naprawa systemu od instalacji nowego oprogramowania?
Warto wiedzieć, że naprawa oprogramowania wiąże się z pozostawieniem wszystkich ustawień, danych, programów oraz plików tj. zdjęcia, muzyka czy filmy. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli doszło do awarii plików systemowych, to zazwyczaj ta opcja nie wchodzi w grę. Wtedy jedynym ratunkiem jest reinstalacja systemu operacyjnego. Po niej komputer wygląda jak nowy i musimy wszystko wgrywać do niego od początku. Chyba że wcześniej zrzuciliśmy wszystko na dysk zewnętrzny, to wystarczy wtedy skopiować pliki na niego z powrotem.
Poznaj przyczyny i objawy uszkodzeń systemu operacyjnego
Przyczynami wywołującymi problemy z oprogramowaniem są: niesprawny dysk twardy, usunięcie bądź uszkodzenie plików systemowych, błędy wynikające z instalowania aktualizacji, niewłaściwe zamykanie systemu, kłopoty ze sterownikami, niekompatybilność programowa czy niepoprawne wpisy w rejestrze. W jaki sposób są one widoczne dla użytkowników? Najczęściej objawiają się w następujący sposób:
- pojawianiem się niebieskiego tła z informacją o błędzie,
- brakiem reakcji na działania ze strony posiadacza,
- spowolnionym funkcjonowaniem systemu operacyjnego,
- niemożliwością korzystania z oprogramowania,
- komunikatami o błędach aplikacji.