Materiał Partnera Na czym polega naprawa systemu operacyjnego?

Na czym polega naprawa systemu operacyjnego?

Zanim odpowiemy na pytanie, na czym polega naprawa oprogramowania, warto uświadomić sobie, jakie jest jego zadanie. System operacyjny składa się z trzech elementów – jądra, systemu plików i powłoki z interfejsem graficznym.  Pozwala on na zarządzanie wszystkimi danymi i steruje procesami zachodzącymi na komputerze. Można go stale ulepszać, instalując różne programy. Na rynku światowym najpopularniejszymi systemami są Microsoft Windows, macOS i Linux. Jednak w Polsce najchętniej korzystamy z tego pierwszego.

Czym różni się naprawa systemu od instalacji nowego oprogramowania?

Warto wiedzieć, że naprawa oprogramowania wiąże się z pozostawieniem wszystkich ustawień, danych, programów oraz plików tj. zdjęcia, muzyka czy filmy. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli doszło do awarii plików systemowych, to zazwyczaj ta opcja nie wchodzi w grę. Wtedy jedynym ratunkiem jest reinstalacja systemu operacyjnego. Po niej komputer wygląda jak nowy i musimy wszystko wgrywać do niego od początku. Chyba że wcześniej zrzuciliśmy wszystko na dysk zewnętrzny, to wystarczy wtedy skopiować pliki na niego z powrotem.

Poznaj przyczyny i objawy uszkodzeń systemu operacyjnego

Przyczynami wywołującymi problemy z oprogramowaniem są: niesprawny dysk twardy, usunięcie bądź uszkodzenie plików systemowych, błędy wynikające z instalowania aktualizacji, niewłaściwe zamykanie systemu, kłopoty ze sterownikami, niekompatybilność programowa czy niepoprawne wpisy w rejestrze. W jaki sposób są one widoczne dla użytkowników? Najczęściej objawiają się w następujący sposób:

  • pojawianiem się niebieskiego tła z informacją o błędzie,
  • brakiem reakcji na działania ze strony posiadacza,
  • spowolnionym funkcjonowaniem systemu operacyjnego,
  • niemożliwością korzystania z oprogramowania,
  • komunikatami o błędach aplikacji.

Jakie działania należy podjąć w takich sytuacjach?

Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy pojęcia o tym, jak naprawiać komputery, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy się za to zabierać. W przeciwnym razie nasze działania mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Lepiej skorzystać z profesjonalnego serwisu komputerowego np. firmy Ares-IT. Wykonywana przez dobrego informatyka usługa naprawy systemu operacyjnego opiera się na dwóch głównych elementach – identyfikacji i usunięciu problemu, z którym przeszedł klient. Natomiast cała naprawa oprogramowania obejmuje takie czynności jak: sprawdzenie, czy prawidłowo działają dysk, pamięć RAM i ustawienia uruchamiania;  weryfikację, naprawę i usunięcie wszystkich błędów; odwirusowanie; zaktualizowanie systemu oraz wyczyszczenie niepotrzebnych plików i programów.  Następnie po przeprowadzeniu wszystkich testów komputer bądź laptop wraca do właściciela, a on cieszy się, że jego sprzęt zyskał nowe życie.

Opracowanie:

Ares-It

Opoczno , Pileckiego 44

Podziel się