Materiał Partnera W jaki sposób działają firmy zajmujące się odkupieniem szkody?

W jaki sposób działają firmy zajmujące się odkupieniem szkody?

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, otrzymałeś zaniżone odszkodowanie od ubezpieczyciela, nie masz siły sam odwoływać się od jego decyzji lub występować z powództwem do Sądu, rozwiązaniem może być odkupienie szkody na podstawie art. 511 Kodeksu Cywilnego. Polega ono na zawarciu z firmą zajmującą się odkupem odszkodowań umowy cesji wierzytelności. Dzięki temu unikniesz kosztownych procesów sądowych i pokryjesz naprawę auta.

 

Umowa cesji wierzytelności z firmą zajmującą się odkupowaniem szkód

Odkup szkody odbywa się na podstawie umowy cesji wierzytelności. Polega ona na tym, że prawo do dochodzenia roszczenia o dopłatę odszkodowania nabywa druga strona umowy. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Jeżeli zatem sprzedasz swoje prawa do dochodzenia roszczenia profesjonalnej firmie, otrzymasz konkretną kwotę, zgodnie z postanowieniami zawartej umowy. 

Jak tłumaczy pracownik z Przedsiębiorstwa Szacowania Szkód Katarzyna Blum w Bydgoszczy: Jest to wygodne rozwiązanie, bo pomimo że osoba, która otrzymała zaniżone odszkodowanie od ubezpieczyciela, straci prawo na podstawie umowy cesji do występowania o dopłatę zaniżonego odszkodowania, w bardzo szybki, bezproblemowy i skuteczny sposób otrzyma należne pieniądze, bo w imieniu klienta występować będzie firma zajmująca się odkupowaniem szkód. To ona również zadba o wszelkie formalności.    

 

Jak przebiega odkup szkody?

Jeżeli chcesz zlecić odkup szkody profesjonalnej firmie, powinieneś umówić się na spotkanie z doradcą i zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty związane z odszkodowaniem. Przygotuj zatem decyzję o przyznaniu odszkodowania, kosztorys od firmy ubezpieczeniowej oraz potwierdzenie wpłaty części odszkodowania uzyskanego od ubezpieczyciela. Abyś mógł odzyskać odszkodowanie, niezbędne jest posiadanie umowy zawartej z firmą ubezpieczeniową. Na podstawie powyższych dokumentów firma zajmująca się odkupem szkód dokona wyceny, na podstawie której uzyskasz informację, jaką dokładnie kwotę będziesz mógł odzyskać. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie posiadasz powyższych dokumentów, nie martw się. Firma wystąpi do Twojego ubezpieczyciela żądaniem ich udostępnienia.

 

Zalety odkupu szkód

Odkup szkód ma wiele plusów. Najważniejszy z nich polega na tym, że unikniesz niepotrzebnego stresu i kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Kwota dodatkowego odszkodowania zostanie Ci wypłacona już kilka dni po zawarciu umowy cesji wierzytelności. Nie będziesz musiał martwić się i czekać na wynik postępowania sądowego, ponieważ odpowiedzialność za jego rozstrzygnięcie poniesie firma zajmująca się odkupowaniem szkód. Nawet jeżeli rozstrzygnięcie Sądu będzie dla Ciebie niekorzystne i tak zyskasz umówioną kwotę.

Nie wahaj się zatem i skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odkupowaniem szkód.

Podziel się