Artykuł sponsorowany Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

Każdego roku w polskich szpitalach dochodzi do ponad 800 tysięcy przypadków, kiedy to pacjenci na skutek błędu lekarskiego tracą zdrowie, a nawet życie. Może zostać on popełniony już na etapie diagnozy lub w trakcie procesu leczenia. Jeszcze do niedawna błędy tego rodzaju były skutecznie tuszowane, obecnie coraz więcej pacjentów decyduje się walczyć o sprawiedliwość w sądzie. Odszkodowania za błędy medyczne mogą osiągać astronomiczne kwoty. Jak je uzyskać?

Czym w zasadzie jest błąd medyczny?

Błąd medyczny to zdarzenie spowodowane niewłaściwym lub lekkomyślnym działaniem lekarza, pielęgniarki lub innej osoby, która stanowi personel szpitala bądź innej placówki medycznej. W wyniku tego zdarzenia pacjent traci zdrowie, a często nawet życie. Skutkiem błędu lekarskiego jest utrudnienie, uniemożliwienie bądź znaczne ograniczenie egzystencji poszkodowanego. Warto podkreślić, że pojęcie „błędu medycznego” nie ma swojej definicji ustawowej. Udowodnienie przed sądem, że uszczerbek na zdrowiu lub utrata życia pacjenta miała miejsce na skutek nieprawidłowo prowadzonych działań medycznych, nie jest proste. Poszkodowany lub jego rodzina powinna pamiętać o skrupulatnym gromadzeniu dokumentacji medycznej i  innych dokumentów, które potwierdzają wysokość kosztów, które pacjent musiał ponieść w związku z wyrządzoną krzywdą. Mowa tutaj o wydatkach na leki, zakup sprzętu medycznego czy rehabilitację.

Jak wysokie powinno być odszkodowanie?

Jak informuje specjalista z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego we Wrocławiu, które zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań-  podstawowym celem świadczenia jest kompensata i złagodzenie cierpień psychicznych i fizycznych pacjenta bądź jego rodziny. Przy określaniu wysokości odszkodowania sąd bierze pod uwagę takie czynniki jak:

  • rodzaj, charakter i intensywność krzywdy, jaką wyrządzono poszkodowanemu,
  • czas trwania,
  • ujemne skutki zdrowotne, z którymi pacjent będzie musiał borykać się w przyszłości,
  • utrata stabilności finansowej poszkodowanego (utrata pracy, długotrwałe zwolnienie lekarskie) w wyniku błędu lekarskiego
  • pogorszenie się stopy życiowej pacjenta

Wysokość zadośćuczynienia powinna być satysfakcjonująca dla poszkodowanego, nie może być jednak nadmierna. Podczas przyznawania świadczenia, sędziowie kierują aktualną sytuacją na rynku finansów i przeciętną stopą życiową społeczeństwa.

Jak uzyskać zadowalające odszkodowanie?

Samodzielna walka o odszkodowanie za błąd medyczny jest bardzo trudna. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy za niewielki procent od uzyskanej w trakcie procesu sumy, zajmą się całą procedurą. Specjaliści zapewnią poszkodowanemu lub jego rodzinie fachową pomoc prawną, wsparcie i postarają się wywalczyć w sądzie jak najwyższe świadczenie. Warto podkreślić, że o odszkodowanie można starać się nawet kilka lat po zaistniałej sytuacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas