Artykuł sponsorowany Jak ubiegać się o odszkodowanie za szkody moralne?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za szkody moralne?

W dziedzinie odszkodowań najczęściej osoby, które doznały przykrej sytuacji ze strony innego podmiotu, ubiegają się o rekompensatę za mierzalne skutki, takie jak uszczerbek na zdrowiu, starty finansowe. Innymi słowy, chodzi o krzywdę majątkową. Niemniej jednak równie istotną kwestią są straty moralne, czyli wszelkie nierzeczowe skutki danego zdarzenia.

Czym jest odszkodowanie za szkody moralne?

W języku prawniczym odszkodowanie za szkody moralne to inaczej zadośćuczynienie. Obejmuje to rekompensatę negatywnego wpływu danego zdarzenia na psychikę oraz emocje osoby poszkodowanej, czyli poziom bólu, cierpienia lub tęsknoty. Wspomniane zdarzenie może obejmować: rozstrój zdrowia, ograniczenie lub pozbawienie wolności, naruszenie tajemnicy korespondencji, wizerunku, jak i dóbr osobistych.

Jak dochodzić swoich praw?

Im bardziej rzetelny i obszerny materiał dowodowy zostanie przedstawiony przed sądem, tym wyższe odszkodowanie można uzyskać. W kwestii start moralnych taka rekompensata jest przyznawana uznaniowo. To znaczy, że sąd kwotę zadośćuczynienia określa na podstawie zebranego materiału dowodowego, przesłuchania świadków oraz biegłych, a nie na przykład na podstawie faktur dotyczących leczenia, zakupu leków etc. Chodzi przede wszystkim o określenie wielkości piętna, jakie dane zdarzenie lub działanie osoby postronnej odcisnęło na psychice powoda. Stąd też udowodnienie tego typu spraw jest dość trudną rzeczą. Warto w tej kwestii wesprzeć się poradą doświadczonych radców prawnych, na przykład z kancelarii prawnej Patron w Warszawie. Adwokaci, kierując się swoim wieloletnim doświadczeniem, umiejętnie przedstawią odpowiednie argumenty oraz dokumentację, która pozwoli na uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Podstawą będzie opinia psychologa lub psychiatry, w której zawarty będzie profesjonalny i szczegółowy opis stanu emocjonalnego w związku z doznaną stratą. To analogiczny dokument do notatki policyjnej lub obdukcji w sprawach związanych z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu fizycznym. Drugą kwestię stanowi oświadczenie krzywdy, które tworzy sam poszkodowany. W sporządzeniu zaświadczenia może pomóc radca prawny. W ten sposób dokument będzie miał większą moc dowodową, a tym samym zwiększą się szansę na otrzymanie godnego zadośćuczynienia. Powinien zawierać istotny dla postępowania personalny opis uczuć, emocji, związanych ze zdarzeniem oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie lub życie zawodowe. Niestety, często wymaga to ujawnienia bolesnych faktów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas