Artykuł sponsorowany Kategorie terenów górniczych a odszkodowania. Co warto wiedzieć?

Kategorie terenów górniczych a odszkodowania. Co warto wiedzieć?

Szkody górnicze, powstają na terenach eksploatowanych przez kopalnie. Powodowane są intensywnym wydobyciem złóż górniczych, ale mogą również występować po zakończeniu działalności kopalni. Eksploatacja złóż górniczych ma ogromny wpływ na występowanie ruchów górotworu oraz powstawianie wstrząsów. Te z kolei bywają przyczyną ogromnych strat materialnych. Warto więc dowiedzieć się, jakie są kategorie terenów górniczych i jaki mają wpływ na wysokość odszkodowań.

Jakie są kategorie terenów górniczych i czym są szkody górnicze?

Znaczne zniszczenia domów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, dróg i infrastruktury miejskiej oraz terenów rolniczych powodowane są zapadaniem się gruntu lub jego wypiętrzaniem na terenach górniczych. Siła niszczycielska zależy od intensywności zjawisk oraz ich częstotliwość. Jest ona najwyższa w miejscach powstawania tąpnięć, zapadania się gruntu i wywołanych działalnością górniczą wstrząsów. Im dalej obiekty oddalone są od zakładów górniczych, tym ryzyko występowania tego typu zjawiska jest mniejsze. Dlatego też tereny górnicze podlegają kategoryzacji.

„Przedsiębiorstwa górnicze – jak wskazuje specjalista od dochodzeń odszkodowań za szkody górnicze w firmie Kompensata zobowiązane są podczas planowania wydobycia do przygotowania projektu zagospodarowania złoża. Jest to dokument, w którym kopalnia musi określić wpływ eksploatacji złoża na ukształtowanie powierzchni terenu nad wyrobiskiem. W zależności od potencjalnej intensywności tego oddziaływania określa się kategorię terenu górniczego. Wynik przeprowadzonych analiz przedstawia się w formie mapy, która przedstawia rozmieszczenie zagrożeń oraz zasięg ich występowania”.

Wyszczególnia się pięć kategorii terenów górniczych. Tereny od I do IV kategorii (gdzie kategoria I odpowiada najmniejszym zagrożeniom) nadają się do zabudowy pod warunkiem zastosowania określonych metod budowlanych zapobiegających powstawaniu szkód. Na terenach objętych V kategorią, gdzie przewiduje się największe odkształcenia, niewskazane jest wznoszenie żadnych budynków.

Ubezpieczenia budynków a dochodzenie szkód w na terenach górniczych

Szkody górnicze zagrażają właścicielom nieruchomości. Nic dziwnego, że chcą oni zabezpieczyć swoje mienie poprzez stosowne ubezpieczenia, chroniące przed szkodami powstałymi w wyniku prac górniczych. Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Większość ubezpieczycieli uchyla się od zawierania umów na polisy budynków znajdujących się na terenach zagrożonych. Im wyższej kategorii jest teren górniczy, na którym znajduje się nieruchomość, tym trudniejsze i bardziej kosztowne jest zawarcie korzystnego dla właściciela ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą ponosić wysokiego ryzyka i obawiają się wysokich kosztów naprawy szkód.

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji zaistnienia szkody jest domaganie się odszkodowania od kopalni lub od Skarbu Państwa, jeśli przestała ona istnieć i nie pozostawiła żadnego następcy prawnego. Wówczas warto, aby osoba poszkodowana zwróciła się po pomoc do firmy zajmującej się dochodzeniem szkód za szkody górnicze. Pomoże ona w znalezieniu odpowiedzialnego za powstanie szkody i przeprowadzi postępowanie roszczeniowe na drodze sądowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas