Artykuł sponsorowany Doświadczasz mobbingu w pracy? Należy Ci się odszkodowanie!

Doświadczasz mobbingu w pracy? Należy Ci się odszkodowanie!

Podejmując zatrudnienie, godzimy się na pracę w określonych godzinach i wykonywanie konkretnych zadań, za które pobierać będziemy stosowne wynagrodzenie. Nie godzimy się natomiast na wyzysk, prześladowanie i dyskryminację. Mobbing, choć jest zjawiskiem powszechnym i stosowanym niezależnie od branży, jest również bardzo trudny do udowodnienia. Mimo to coraz większa liczba prześladowanych pracowników szuka sprawiedliwości w sądzie. Z pomocą doświadczonego prawnika udaje im się wywalczyć satysfakcjonujące odszkodowanie.

Czym dokładnie jest mobbing?

Mobbing oznacza wrogie stosunki międzyludzkie w środowisku pracy. Mogą one polegać na ośmieszaniu, zastraszaniu, poniżaniu i nękaniu pracownika przez pracodawcę, współpracownika, a nawet całą grupę współpracowników. Często dochodzi również do izolacji prześladowanego. Długotrwałe stosowanie mobbingu skutkuje obniżeniem poczucia własnej wartości i przydatności zawodowej.

Odbija się na zdrowiu psychicznym pracownika i jest częstą przyczyną depresji. Jak już wspomniano, stosowanie mobbingu jest trudne do udowodnienia przed sądem. Samo oskarżenie opiera się przecież na subiektywnych uczuciach pracownika . To po jego stronie leży konieczność udokumentowania, że doświadczał on mobbingu ze strony szefa lub współpracowników. Ocena czy nastąpiło nękanie, musi opierać się na obiektywnych kryteriach.

Obiektywne kryteria mobbingu

Samo to, że pracownik uważa się za ofiarę mobbingu, nie stanowi podstawy do wymierzenia kary. Jeśli poszkodowany – oprócz pogorszonego nastroju - zauważył u siebie rozstrój zdrowia, musi udowodnić przed sądem, że jest on wynikiem napiętej sytuacji w pracy. Konieczne będzie wykazanie związku przyczynowo-skutkowego popartego odpowiednią dokumentacją medyczną. Samodzielne przygotowanie się do procesu może być trudne, dlatego też warto skorzystać z usług prawników z Kancelarii Radcy Prawnego i Doradców Podatkowych „Patron”.

Specjaliści pomogą w przygotowaniu pozwu, gromadzeniu materiałów dowodowych oraz będą reprezentować klienta przed sądem, starając się, by prześladowca poniósł jak najbardziej surową karę za stosowanie mobbingu. Kodeks pracy za powyższe przewinienie przewiduje karę finansową. Pracownik może starać się zarówno o odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie za doświadczanie mobbingu. Warto podkreślić, że jedno nie wyklucza drugiego. Odszkodowanie przysługuje pracownikowi wtedy, gdy na skutek stosowanego mobbingu zdecydował się on odejść z pracy. Z kolei zadośćuczynienie wypłacane jest za doznany uszczerbek na zdrowiu. Ofiara mobbingu może podnieść oba te zarzuty przed sądem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas