Artykuł sponsorowany Na czym polega digitalizacja obwodów drukowanych?

Na czym polega digitalizacja obwodów drukowanych?

Technologia montażu powierzchniowego – SMT (ang. Surface Mount Technology) – stała się integralną częścią przemysłu elektronicznego. Od końca lat 70. XX wieku, czyli od początku jej powstania, ciągle się rozwija wypierając stopniowy montaż przewlekany. Sukces jej stosowania polega na miniaturyzacji urządzeń, szerokiej dostępności komponentów i wyposażenia produkcji oraz relatywnie prostych procesach, które pozwalają łatwo otrzymać gotowy produkt.

Czym są obwody drukowane?

Obwody drukowane miały początkowo zastosowanie w kosmonautyce oraz branży wojskowej – wykorzystywano je w urządzeniach systemów zasilania, zarządzania i dystrybucji energii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwszy obwód drukowany powstał w Stanach Zjednoczonych, a jego opatentowanie miało miejsce w roku 1956. W dzisiejszych czasach elementy te są stosowane w urządzeniach i układach elektronicznych pracujących z niskimi napięciami, ale również w urządzeniach wysokoprądowych dużych mocy, które mają znaczną gęstość prądu sieci przewodzących. Znajdują się one w przemyśle energetycznym, kolejowym, motoryzacyjnym oraz są wykorzystywane przy produkcji sprzętu spawalniczego, paneli solarnych oraz różnorodnych zasilaczy i przetwornic dużych mocy. Ogólnie jednak dąży się do minimalizacji ich rozmiarów poprzez zmniejszanie elementów tworzących mozaiki.

Konwersja obwodów drukowanych w formę cyfrową

Aby obwody drukowane mogły działać tak, jak powinny, należy je dokładnie zaprojektować i poddać digitalizacji. Proces ten można wyjaśnić na przykładzie czujników, które, wykorzystując swoje właściwości fizyczne, pozwalają wykrywać i mierzyć wielkości, a także rozróżniać stany fizyczne ośrodków, materiałów lub podzespołów. Projektując systemy z czujnikami, np. automatykę do bram wjazdowych, trzeba przedstawić w formie matematycznej reakcję czujnika oraz układu kondycjonującego na zmiany mierzonego parametru i ją zdigitalizować, czyli przetworzyć w formę cyfrową. Na koniec należy zaprojektować odpowiedni układ elektroniczny, który zrealizuje tę funkcję. Układy kondycjonujące zawierają stopień przetwarzania analogowych wartości sygnału w cyfrowe, dzięki czemu sygnał przetworzony w postać cyfrową może być dowolnie obrabiany przez właściwie zaprogramowany mikroprocesor.

Usługi digitalizacji obwodów drukowanych oferuje firma ELPIN, która specjalizuje się w produkcji obwodów drukowanych oraz płytek PCB. Ponadto zajmuje się produkcją szablonów laserowych, przygotowywaniem dokumentacji technologicznej i wytwarzaniem matryc do płytek drukowanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas