Artykuł sponsorowany Jak działają radary morskie?

Jak działają radary morskie?

Radary to uniwersalne urządzenia znajdujące wiele zastosowań, zarówno w sektorze wojskowym, jak również cywilnym. Wykorzystywanie tego typu urządzeń to podstawa sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się drogą morską. W jaki dokładnie sposób działają radary morskie i czym charakteryzują się nowoczesne rozwiązania z zakresu szeroko pojętej radiolokacji okrętowej?

Zasady działania radarów morskich

Radary morskie stosuje się w celu radiolokacji, czyli identyfikacji różnego rodzaju obiektów w przestrzeni. Jak sama nazwa wskazuje, radiolokacja opiera się na wykorzystaniu szczególnych właściwości fal radiowych, a dokładniej zjawiska ich odbijania oraz rozpraszania. Na czym dokładnie to polega?

Nadajnik radaru pracujący w pasmach X (9 GHz), S (3 GHz) emituje impulsu o dużej mocy rzędu kW. - Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę ESCORT, która oferuje szeroki asortyment elektroniki okrętowej dla statków morskich. - Fala radiowa w zakresie mikrofal natrafiając na obiekt lub zjawisko fizyczne (opady deszczu lub śniegu) ulega odbiciu i powraca do anteny radarowej. Po wzmocnieniu oraz obróbce sygnału zostaje zarejestrowana na ekranie radaru. W zależności od wielkości oraz parametrów fizycznych obiektu wielkość odbitego sygnału jest różna. Fala odbita jest większa w przypadku obiektów znacznej wielkości (statki, wysokie wybrzeże), a znacznie mniejsza przy małych (jachty, kutry). Na ekranie radaru jest zarejestrowane jako jaśniejszy i mniejszy piksel (plamka) lub większy i ciemniejszy w przypadku dużego obiektu. Zaawansowane technologie budowy okrętów wojennych zmniejszają do minimum falę odbitą specjalnie formując kształt kadłuba jednostki (technologia stealth).

Integrując rozbudowany technologicznie radar z innymi urządzeniami nawigacyjnymi i radionawigacyjnymi, takimi jak żyrokompas, AIS czy GPS, komputeryzujemy system nawigacji. Jest to system ARPA (Automatic Radar Plotting Aid). Umożliwia on automatyczne śledzenie kilkudziesięciu obiektów, określając ich pozycję geograficzną, kurs, prędkość poruszania się, nazwę statku. W sytuacji kursów kolizyjnych względem naszego statku, system ostrzega nas o tym fakcie.

Nowoczesne radary morskie

Jakie dokładnie radary morskie wykorzystuje się obecnie na statkach? W dużej mierze są to tradycyjne radary impulsowe, które zapewniają wysoką skuteczność wykrywania obiektów. Dla jeszcze większej precyzji stosuje się radary wykorzystujące tradycyjny impuls z rozwiązaniami szerokopasmowymi. Dzięki temu obserwacja może odbywać się w dalekich zakresach pozwalając na precyzyjne wykrywanie różnego rodzaju obiektów, a to wszystko przy zmniejszonym poziomie szumów i niewielkiej rzędu kilkuset mW mocy sygnału nadawczego. Technologie radiolokacji wciąż się rozwijają, dzięki czemu na rynku pojawiają się coraz bardziej skuteczne radary morskie dające szerokie spektrum możliwości w wykrywaniu obiektów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas