Artykuł sponsorowany Kino domowe o jakim zawsze marzyłeś

Kino domowe o jakim zawsze marzyłeś

Wyobraź sobie wysokiej jakości obraz, dźwięk jak w filharmonii i komfort oglądania jak w mieszkaniu, na wygodnej kanapie. Nowoczesne kino domowe możesz mieć również w swoim domu lub mieszkaniu. Wystarczy odpowiedni sprzęt i umiejętna aranżacja przestrzeni, aby zapewnić sobie spektakularne efekty kinowe nawet w standardowym salonie lub zamienić zwykłe, niepozorne, często nieużywane pomieszczenie na komfortowe kino domowe z prawdziwym, dużym ekranem i obrazem wyświetlanym przy pomocy projektora 4K wygodnymi fotelami, odpowiednim oświetleniem i zasłonami, które blokują dostęp światła dziennego.

Profesjonalne nagłośnienie, czysty obraz

Głównymi elementami systemu kina domowego są procesor AV i wielokanałowy wzmacniacz mocy, często w prostszych instalacjach zastępowane amplitunerem AV, zestaw kilku lub kilkunastu głośników oraz urządzenie wizyjne czyli duży TV lub projektor i ekran. Pierwsze urządzenie jest swego rodzaju sercem systemu audiowizualnego. Dzięki niemu możliwe jest przełączanie między różnymi źródłami. Po podłączeniu danego źródła, procesor AV dekoduje dźwięk i kieruje go poprzez wzmacniacz do głośników oraz kieruje sygnały wideo do TV lub projektora. Drugie urządzenie wzmacnia sygnał audio dostarczając niezbędnej mocy głośnikom. Liczba głośników zależy od wybranego rozwiązania, a jest to minimum 5 : 2 głośniki frontowe lewy i prawy, głośnik centralny oraz 2 głośniki efektowe. W najbardziej rozbudowanych rozwiązaniach stosuje się już 11 głośników, gdzie kolejne odpowiadają za kanały efektowe tylne oraz umieszczone na suficie realizujące 3 wymiar przestrzenny np.w trybie Dolby Atmos lub Auro.

Tworząc własny system kina domowego warto nie zapomnieć o odpowiednim brzmieniu basu. Szczególnie przyda się to w scenach katastroficznych i filmach akcji. Za realizację tych tonów odpowiadają subwoofery. W systemie Home Cinema niezbędny jest minimum 1 taki głośnik.

Koniecznie musimy również zadbać o odpowiedniej klasy urządzenie wyświetlające obraz. Może to być telewizor, szczególnie gdy nasz zestaw zainstalowany jest w salonie i ma spełniać wymogi codziennego „okienka na świat”. Warto w tym wypadku zadbać o odpowiedni rozmiar i rozdzielczość. 65-75 cali to absolutne minimum, gdy chcemy poczuć się jak w kinie, a obecnie Ultra HD czy inaczej 4K to również podstawa dobrego zakupu.

Nic nie zastąpi jednak projektora przy pomocy którego możemy bez problemu osiągnąć obraz o przekątnej 120-150 cali aktualnie również w standardzie 4K. Efekt wielkości jest nieporównywalny z żadnym telewizorem czy to podczas oglądania filmów lub nawet ulubionych transmisji sportowych. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że projektora używamy wyłącznie w zaciemnionych pomieszczeniach

 Przy wyborze optymalnego rozwiązania i odpowiedniego sprzętu warto zdać się na opinie ekspertów, np. firmy Velvethertz.

Kino domowe źródłem muzyki

Chociaż kino domowe kojarzy się z oglądaniem filmów, to zestawy kina domowego sprawdzą się również w roli systemu muzycznego hi-fi. Producenci bowiem wzbogacają amplitunery i procesory AV w rozwiązania przyjazne muzyce. Przykładem jest wejście Phono umożliwiające podłączenie gramofonu, tryb Pure Direct, który dba o czystość brzmienia lub tory sygnałowe gwarantujące najwyższą jakość dźwięku.

Ważną kwestią są również odpowiednie kolumny głośnikowe. Zwykłe, niedrogie głośniki raczej nie zdadzą egzaminu. W tym wypadku lepiej zainwestować w głośniki stworzone z myślą o zastosowaniu w systemach muzycznych hi-fi. Dzięki temu uzyskamy odpowiednie brzmienie np. z filmowych efektów specjalnych oraz wyrafinowane dźwięki przy słuchaniu ulubionej muzyki.

Montaż kina domowego – samodzielnie czy z fachowcem?

Jeśli masz wystarczająco dużo wiedzy, czasu i chęci, możesz samodzielnie podjąć się tego zadania. W innym przypadku warto jednak powierzyć montaż i projekt kina domowego w ręce profesjonalistów, np. z firmy Velvethertz. Co możesz dzięki temu otrzymać oprócz oszczędności swojego czasu?

  • Wsparcie na każdym etapie prac.
  • Pomoc w zakresie doboru systemu audiowizualnego.
  • Sugestię co do rozmieszczenia sprzętu, nadzór i konsultacje z innymi wykonawcami (architekt, elektryk, stolarz)
  • Rzetelną wycenę i dogodne formy finansowania

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas