Materiał Partnera Jak praca przed komputerem wpływa na wzrok i co zrobić, by chronić oczy?

Jak praca przed komputerem wpływa na wzrok i co zrobić, by chronić oczy?

Obecnie mało kto nie używa komputera i telefonu. Jednocześnie w związku z rozwojem technologii ludzie spędzają przed ekranami wiele godzin, przeglądając social media, ale także pracując. Skutkiem tego są problemy z bólem pleców, prawidłową postawą, a przede wszystkim ze wzrokiem, który jest najbardziej narażony na szkodliwe skutki długotrwałego patrzenia w ekran. Warto zapobiegać większym problemom w przyszłości i zawczasu zminimalizować ryzyko chorób. Jak się za to zabrać? O tym w dalszej części artykułu.

Jak światło monitora wpływa na wzrok?

Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie to główna przyczyna problemów ze wzrokiem i ogólnym samopoczuciem związana z użytkowaniem monitorów. Pracując wiele godzin przed komputerem, warto zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, który nie będzie dodatkowo obciążał oczu. Kupując go najlepiej wybrać autoryzowanych sprzedawców największych producentów takich jak Sklep Kompikor.

Należy zaznaczyć, że światło niebieskie jest naturalnym światłem widzialnym, czyli częścią światła słonecznego i w normalnych ilościach nie ma szkodliwego wpływu na organizm. Jednak znajduje się ono na skraju spektrum barw, przez co jest określane jako wysokoenergetyczne i jednocześnie najbardziej wymagające dla oczu, gdy pochłaniają je w nadmiarze.

Cyfrowe zmęczenie wzroku wiąże się z nadmiernym obciążeniem mięśni rzęskowych oka, które odpowiadają za proces akomodacji. Jest on jednym z najważniejszych czynników, ponieważ odpowiada za możliwość widzenia wyraźnie i ostro przedmiotów w różnych odległościach.

Poza bólem i zmęczeniem oczu, zaburzeniami samopoczucia i rytmu snu narażeni jesteśmy na poważne i nieodwracalne uszkodzenia wzroku. Warto zadbać, by do tego nie dopuścić.

Jak dbać o wzrok w pracy przed ekranem?

Pierwsze i podstawowe zasady to dbanie o postawę i przerwy. Siedząc prawidłowo przed ekranem, nie tylko dbamy o kręgosłup, ale również wzrok.

Zdrowa pozycja to taka, w której na ekran patrzymy z odległości od 50 centymetrów do minimalnie 30. Istotne jest, by oczy były skierowane prosto lub lekko w dół, ponieważ patrzenie w górę może dodatkowo wysuszać śluzówkę. Pomocne są tutaj monitory z regulacją kąta nachylenia.

Jak wiadomo, szkodliwe jest nie samo światło, a to jak długo wzrok jest na nie narażony. Dlatego zaleca się robienie 15-minutowych przerw na każdą godzinę pracy przed monitorem.

Kolejna opcja to okulary odbijające światło niebieskie, które służą jako bariera chroniąca oko przed jego nadmierną ilością.

Dla osób, które nie są fanami okularów, istnieją filtry do monitorów, które nie tylko mają funkcję zatrzymywania niebieskiej barwy, ale także działają antyrefleksyjnie i chronią ekran przed zniszczeniem. Niektóre modele dodatkowo zawierają filtry prywatyzujące, które sprawiają, że treści wyświetlane na ekranie widać jedynie, gdy patrzy się na niego z przodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas