Artykuł sponsorowany Czym różnią się komputery typu rugged od komputerów domowych?

Czym różnią się komputery typu rugged od komputerów domowych?

Komputery wojskowe to urządzenia typu rugged. Tym mianem określa się sprzęty elektroniczne przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Mimo że są to komputery zaprojektowane z myślą o osobach pracujących w terenie, dla których delikatny sprzęt IT może okazać się niewystarczający, coraz więcej osób decyduje się na zakup komputerów rugged do domu. Czym w takim razie różnią się komputery wojskowe (rugged) od komputerów domowych?

Czym cechują się komputery wojskowe?

Przede wszystkim wytrzymałością. Obudowa komputerów wojskowych jest gruba i masywna. Tworzy się ją z odpornych materiałów, na przykład ze stopu magnezowo-aluminiowego. Dzięki temu komputer jest odporny na wstrząsy i upadki, które z pewnością uszkodziłyby zwykły laptop. Dodatkowe uszczelnienie obudowy ma na celu zabezpieczenie urządzenia przed wodą i pyłem. To sprawia jednak, że komputery typu rugged nie mogą korzystać z klasycznego rodzaju chłodzenia za pomocą wentylatorów. Zamiast tego wykorzystują pasywne układy odprowadzania ciepła i mogą pracować w temperaturach od -30 aż do 60 stopni Celsjusza.

Komputery typu rugged posiadają podstawowe wejścia, na przykład USB, mini-USB, SSD, VGA oraz HDMI. Mają także dostęp do Wi-Fi. Jednak oprócz tych standardowych funkcji, mają mnóstwo użytecznych dodatków takich, jak na przykład GPS lub Hot-Swap. Ten drugi pozwala wymieniać akumulatory w komputerze bez konieczności przerywania jego pracy. Ponadto dyski twarde w komputerach wojskowych zabezpieczane są dodatkowymi elementami antywstrząsowymi. To wyjątkowo przydatne i istotne, gdyż uszkodzenie dysku twardego często wiąże się z całkowitą utratą danych.

Zaawansowanie technologiczne oraz wytrzymałe podzespoły komputerów rugged sprawiły, że są one nazywane wojskowymi. Są bowiem wykorzystywane w trudnych warunkach, w których często musi pracować wojsko, ale nie tylko – komputerów rugged używa się także w policji, pracy terenowej czy też warsztatach.

Czy komputery typu rugged są lepsze niż komputery domowe?

Już na pierwszy rzut oka komputery typu rugged znacząco różnią się od komputerów domowych. Są masywniejsze, a co za tym idzie – cięższe; waga komputerów wojskowych to zazwyczaj około 5 kg. Z pewnością są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Jednak czy jest to potrzebne w domowym zaciszu? Ktoś mógłby powiedzieć, że zdecydowanie ważniejsze są parametry procesora czy pamięci. To prawda, komputery domowe nie są narażone na działanie surowych warunków atmosferycznych i dla przeciętnego użytkownika zdecydowanie istotniejsza jest możliwość szybkiego i niezawodnego użytkowania. Jednak i na tym polu komputery domowe w zestawieniu z wojskowymi wypadają dosyć blado. Laptopy typu rugged wyposażone są w najnowocześniejsze technologie: procesory najwyższych generacji, pamięć RAM sięgającą często 32 GB, a także szybki dysk SSD wielkości 1 TB. W przeciętnym komputerze domowym parametry te są znacznie mniejsze. Oprócz tego komputery rugged wyróżniają się długim czasem pracy baterii, a także długą żywotnością, popartą testami, np. MIL-STD-810 czy IP65 oraz wydłużonym czasem gwarancji. Mimo że cena komputerów wojskowych jest wysoka, coraz więcej osób prywatnych decyduje się na inwestycję w niezawodny komputer, który posłuży znacznie dłużej niż 3 lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas