Artykuł sponsorowany Co należy brać pod uwagę przy wyborze procesora?

Co należy brać pod uwagę przy wyborze procesora?

Procesor to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Bez jego prawidłowej pracy oraz dużej wydajności nasze komputery stacjonarne czy laptopy nie mogłyby praktycznie w obecnych czasach udźwignąć działania kilku programów bądź gier uruchamianych jednocześnie. Wybór odpowiedniego procesora komputerowego zależeć powinien od kilku niezwykle ważnych czynników, które opisujemy w naszym artykule.

Pamięć podręczna (cache)

Pierwsza sprawa, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając procesor jest tak zwana pamięć podręczna. Pamięć cache to komponent, z którego każdy procesor korzysta podczas swojej bieżącej pracy, a im jest ona większa, tym procesor staje się bardziej wydajny. W obecnej chwili mamy następujący podział pamięci podręcznej:

  • L1 - Jest to typ szybkiej aczkolwiek niezbyt pojemnej pamięci, która znajduje się najbliżej jądra procesora. Przechowywane są w niej wszelkie dane niezbędne do aktualnej pracy.

  • L2 - Ten typ pamięci ma za zadanie przechowywać oraz przetwarzać dane, które będą potrzebne nam za pewien moment.

  • L3 - Jest to pamięć, która pomaga nam w zsynchronizowaniu pracy wielordzeniowego procesora, wspomagając również przy tym mniej wydajny RAM.

Częstotliwość taktowania

Zawsze gdy przeglądamy oferty procesorów, mamy w ich nazwie podane wartości w GHz. Jest to nic innego, jak częstotliwość taktowania procesora, czyli szybkość i wydajność, z jaką może on pracować. W obecnej chwili najmniejsza sugerowana częstotliwość taktowania powinna znajdować się na poziomie pomiędzy 2-2,5 GHz (na kilku rdzeniach).

Ilość rdzeni

Bardzo duży wpływ na wydajność procesora ma ilość posiadanych przez niego rdzeni. Możemy zatem powiedzieć, iż ich ilości nigdy za wiele. W zależności od tego, do jakich czynności związanych z komputerem będzie nam on potrzebny, możemy tu wybierać pomiędzy procesorami nie tylko posiadającymi dwa lub trzy rdzenie, ale również ich liczba obecnie może sięgnąć nawet ośmiu.

Układ chłodzenia

Wybierając procesor, możemy zdecydować się na taki, który posiada pasywny bądź aktywny układ chłodzenia. W przypadku chłodzenia pasywnego używa się tam specjalne radiatory, a w przypadku chłodzenia aktywnego są to oczywiście wiatraczki.

Gniazdo procesora

Procesory posiadają różnego typu gniazda i właśnie dlatego wybierając go, należy brać pod uwagę to jakim gniazdem dysponujemy na płycie głównej w naszym komputerze. Typowymi rodzajami gniazd w procesorach są w przypadku procesorów produkowanych przez firmę Intel:

  • LGA 1150

  • LGA 1155

  • LGA 1156

  • LGA 1366

  • LGA 2011

Zaś w przypadku firmy AMD są go gniazda typu:

  • FM1

  • AM3

  • AM3+.

Szeroką ofertę procesorów renomowanych firm takich jak Intel czy AMD znajdziemy w katalogu sklepu komputerowego Vico Sp.j.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas