Materiał Partnera Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego?

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego?

Dopiero co skończyłeś pisać pracę magisterską, a laptop odmówił posłuszeństwa? Chciałbyś odzyskać zdjęcia z popsutego komputera? To może być nie lada wyzwanie. Przynajmniej dla laika. Uszkodzenia dysku twardego mogą mieć różnorodny charakter. Co zrobić, by nie pogorszyć sprawy, a wejść w posiadanie potrzebnych plików?

Jakie uszkodzenia dysku spotykane są najczęściej?

Jak już wspomniano, uszkodzenia dysku mogą mieć różny stopień zaawansowania. Rodzaj usterki determinuje poniekąd sposób, w jaki będziemy mogli odzyskać swoje dane. Czasem podjęcie tego typu działań jest niemożliwe bez ingerencji w sprzęt, co karze nam zadać sobie pytanie, czy w ogóle powinniśmy próbować działać na własną rękę. Do najczęstszych przyczyn uszkodzeń dysku twardego możemy zaliczyć:

  • uszkodzenia bloków odpowiedzialnych za przechowywanie danych,
  • uszkodzenia głowicy,
  • awarię elektroniki,
  • uszkodzenia mechaniki,
  • fizyczne uszkodzenia talerzy dysku.

Tak naprawdę tylko w tym pierwszym przypadku jesteśmy w stanie poradzić sobie bez specjalisty. Pozostałe usterki powodują, że dysk twardy przestaje być widoczny przez komputer, lub połączenie się z nim jest utrudnione. W tej sytuacji nie pomogą nawet zaawansowane programy do odzyskiwania danych. To co możemy zrobić?

Dobry serwis komputerowy – pomoc gwarantowana

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie komputera do profesjonalnego serwisu takiego jak It & Rs Igor Kowalski. Doświadczony informatyk nie tylko ustali przyczynę usterki, ale też dołoży wszelkich starań, by odzyskać z dysku wartościowe dla nas pliki. Ponadto specjalista może zaproponować naprawę sprzętu, dzięki czemu nie będziemy musieli wykosztowywać się na nowy. Jeśli zaś mimo wszystko zdecydujemy się na zakup nowego urządzenia, możemy rozważyć  sprzedaż uszkodzonego laptopa/komputera na części w wybranym serwisie.

Ile kosztuje odzyskiwanie danych przez specjalistów?

Trudno jednoznacznie oszacować koszt takiej usługi. W dużej mierze uzależniona jest ona od stopnia uszkodzenia dysku oraz cennika danej firmy informatycznej. Możemy zapłacić 200 zł, ale też kilka tysięcy. Pociechę stanowi fakt, że specjaliści zwykle jeszcze przed rozpoczęciem naprawy, informują o tym, ile będzie ona kosztować. Możemy więc zdecydować, czy jesteśmy skłonni tyle zapłacić.

Pamiętajmy też o tym, by korzystać z usług sprawdzonego serwisu. O skuteczności specjalistów decyduje przede wszystkim ich doświadczenie. Powierzenie naprawy dysku znajomemu, który „składa komputery” może nie być najlepszym pomysłem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas