Artykuł sponsorowany Czym różni się dysk HDD od SSD?

Czym różni się dysk HDD od SSD?

Tradycyjne dyski twarde są bardziej popularne od dysków SSD. Wynika to głównie z ich ceny oraz dużej pojemności, która dla nośników pamięci nowej technologii pozostaje nieosiągalna. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są także dużo droższe, jednak wysoka prędkość zapisu i odczytu danych, a także ich cicha praca sprawiają, że w codziennym użytkowaniu komputera sprawdzają się dużo lepiej niż dyski twarde.

Różnice w budowie obu dysków

Cechą szczególną dysków HDD (Hard Disc Drive) jest umieszczony w nich talerz lub zespół talerzy. Wykonane są one ze stopów aluminium pokrytych cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych. Do działania każdego talerza niezbędna jest jedna para głowic – do zapisu danych i ich odczytu. Dane zapisywane są na zasadzie przesyłania strumienia elektromagnetycznego przez głowicę zapisującą. Z kolei dyski typu SSD (Solid State Drive) nie składają się z ruchomych elementów. Ekspert ze sklepu ESUS IT w Szczecinie tłumaczy:

Dyski SSD zawierają w sobie kilka lub kilkanaście kości NAND, do których może następować równoległy dostęp. Skutkuje to bezpośrednim zapisem i odczytem, który nie wpływa na prędkość pojedynczej kości.

Szybkość zapisu i odczytu danych

Zapis i odczyt danych na dysku SSD sprawia, że są one do kilkudziesięciu razy szybsze niż standardowe dyski twarde. Różnice w prędkości można zauważyć niemal na każdym kroku podczas użytkowania. Komputer nie będzie zacinał się przy otwieraniu dużej ilości zakładek w przeglądarce komputerowej. Także wymagające programy nie powinny powodować oczekiwania na działanie. Brak ruchomych elementów w dyskach SSD skutkuje tym, że podczas pracy nie wydają one dźwięków charakterystycznych dla dysków twardych. Budowa dysków półprzewodnikowych zwiększa również ich odporność. Mają wyższą tolerancję na skoki temperatur i są mniej podatne na wstrząsy.

Cena w stosunku do pojemności

Wszystkie powyżej opisane cechy sprawiają, że dyski SSD są coraz popularniejsze nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale także w laptopach. Przyczynia się do tego także fakt, że zużywają mniej energii. Popularność klasycznych dysków HDD jest jednak generowana przez ich cenę w stosunku do wysokich pojemności. Dyski SSD nie mogą jeszcze sobie pozwolić na tak dużą ilość miejsca. Ponadto dyski półprzewodnikowe o pojemności takiej samej jak dyski twarde są kilka razy droższe, jednak wraz z ich rosnącą popularnością ceny wciąż maleją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas