Materiał Partnera Monitor dotykowy – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Monitor dotykowy – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Ekrany dotykowe to oczywiście nic nowego. Już od lat są stosowane w różnego rodzaju urządzeniach, gdzie wyparły klasyczne klawiatury w smartfonach, tabletach czy też notebookach. Jednak jeśli chodzi o ekrany komputerowe, można powiedzieć, że takie rozwiązanie jest stosunkowo młode, ale z roku na rok zyskuje większą popularność. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę i funkcjonalność. Sprawdź, jakie korzyści gwarantuje monitor dotykowy.

Zalety monitora dotykowego

Komputer stacjonarny większości z nas kojarzy się z koniecznością używania klawiatury oraz myszki, co niekiedy, szczególnie w przypadku wielogodzinnej pracy bywa uciążliwe. Rozwiązaniem tego problemu będzie monitor dotykowy, który obsługiwany jest za pomocą specjalnego rysika lub palca. Dzięki temu mamy możliwość bezpośredniej interakcji z treściami wyświetlanymi na ekranie. To z kolei jest nieocenioną zaletą dla osób, które zajmują się tworzeniem i prezentacją treści, a więc m.in. analityków, programistów czy projektantów treści graficznych i audio. Bardzo często poszczególne firmy posługują się specjalistycznymi aplikacjami, które są zaprojektowanie tak, aby były w pełni kompatybilne  właśnie z monitorami dotykowymi. Ze względu na aspekty praktyczne najczęściej wykorzystywane są w biurach oraz innych zakładach pracy, ale doskonale sprawdzą się także do użytku codziennego.

Jaki monitor wybrać?

Podobnie jak w przypadku kupna klasycznego monitora także i w tym duże znaczenie ma jego przekątna i rozdzielczość. Warto mieć na uwadze, że im większy rozmiar ekranu, tym łatwiej będzie nam obsługiwać go za pomocą palców, natomiast lepsza rozdzielczość pozwoli cieszyć się wysoką jakością obrazu również na dużej powierzchni. Oprócz tego możemy wybrać spośród 3 rodzajów matrycy – IPS (zapewniająca żywe kolory, ale średni czas reakcji), TN (bardzo szybki czas reakcji, ale słabsze kolory) i VA (kompromis pomiędzy dwoma wcześniejszymi opcjami). Różnorodną ofertę pod względem marek i modeli znajdziemy, chociażby w cieszącym się wieloletnim doświadczeniem sklepie KOMPikor w Mławie.

O czym jeszcze pamiętać kupując monitor dotykowy?

Ze względu na to, że jak sama nazwa wskazuje, monitor dotykowy obsługiwany jest za pomocą dotyku, najważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniej technologii dotyku. Wyróżniamy takie jak:

  • pojemnościowa – uniwersalna i występująca najczęściej,
  • optyczna – ekrany dzięki wykorzystaniu mikrokamer są bardzo dokładne i czułe,
  • SAW – akustyczna, wymaga dużego nacisku, ale jest odporna na uszkodzenia,
  • oporowa – nie jest zbyt czuła, ale monitory są najtrwalsze.

 Wybór poszczególnej technologii uzależniony jest od przeznaczenia monitora i komputera.

Opracowanie:

KOMPikor

Mława , Mariacka 22

Podziel się