Materiał Partnera Najczęściej spotykane przyczyny awarii laptopów. Jak radzić sobie z usterkami?

Najczęściej spotykane przyczyny awarii laptopów. Jak radzić sobie z usterkami?

Odkąd przenośne komputery pojawiły się na rynku, zyskały ogromną popularność głównie ze względu na swoją mobilność i wygodę użytkowania. W ostatnich latach wiele osób zamieniło komputery stacjonarne właśnie na laptopy. Obecnie służą one już nie tylko do pracy i nauki, ale też do rozrywki czy gier. Ze względu na specyficzną, delikatną budowę i intensywne użytkowanie są jednak szczególnie narażone na uszkodzenia. Jakie przyczyny awarii laptopów zdarzają się najczęściej? Jak radzić sobie z usterkami?

Przegrzanie 

Dochodzi do niego głównie w starszych, intensywnie użytkowanych laptopach. Oznakami przegrzania są na ogół samoczynne wyłączanie lub notoryczne zawieszanie się komputera. Ta usterka występuje głównie wtedy, gdy układ chłodzenia nie był poddawany czyszczeniu i konserwacji przez kilka lat. Zaleca się, aby poddawać laptop tym zabiegom co rok lub co 2 lata. Naprawa polega w tym przypadku na czyszczeniu wnętrza i wentylatora oraz wymianie pasty termoprzewodzącej i termopadów.

Zalanie 

Oczywiście miło jest pracować lub relaksować się przed komputerem przenośnym z kubkiem ulubionego napoju, ale lepiej tego nie robić ze względów bezpieczeństwa. Wystarczy jeden niefortunny ruch i powódź gotowa. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii laptopów jest zalanie, które skutkuje zazwyczaj uszkodzeniami klawiatury i płyty głównej bądź utratą danych. Jeśli już do niego doszło, należy natychmiast odłączyć laptop od zasilania i wyjąć z niego baterię. Sprzęt po zalaniu wymaga osuszenia i wyczyszczenia.

Uszkodzenie twardego dysku 

Mimo swojej nazwy ten bardzo ważny w każdym komputerze podzespół nie jest zbyt odporny na silne uderzenia. Upadek z dużej wysokości lub bardzo mocne obicie laptopa często kończy się uszkodzeniem twardego dysku. Niestety, w większości przypadków zepsutą część trzeba zastąpić nową. W razie konieczności wymiany dysku twardego najlepiej odwiedzić profesjonalny serwis laptopów.

Uszkodzenie matrycy 

Jeśli laptop upadnie, zostanie przygnieciony ciężkim przedmiotem lub mocno uderzony, może w nim dojść też do uszkodzenia matrycy. Ta usterka występuje stosunkowo często również wtedy, gdy zbyt mocno zamknie się urządzenie lub pozostawi między ekranem a klawiaturą jakiś przedmiot, np. długopis czy pendrive. Jeśli matryca pęknie, jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana na nową.

Uszkodzenia obudowy i klawiatury 

To kolejne konsekwencje upadków i uderzeń oraz innych działań mechanicznych. Zazwyczaj pęknięciom ulegają dolna i górna obudowa. Zdarza się jednak, że uszkodzony zostaje także palmrest. Po silnym wstrząsie możliwe jest też wyrwanie klawiszy. Uszkodzone elementy rzadko udaje się samodzielnie naprawić. Najczęściej trzeba je po prostu wymienić.        

Awarie układu zasilania 

Polegają one zwykle na wyłamaniu bądź zapadnięciu się gniazda zasilania do środka. Częstą awarią jest również uszkodzenie bolca kabla zasilającego. Te drobne z pozoru usterki skutkują problemem dużo poważniejszym – niemożnością ładowania baterii. Zdarza się dodatkowo, że przyczyna niesprawności sprzętu leży w uszkodzeniu zasilacza lub zużytej baterii. Czasami za awarię laptopa odpowiada skok napięcia, który sprawia, że układ zasilania na płycie głównej przestaje działać. Tego typu usterki naprawiają specjaliści z profesjonalnego serwisu laptopów, np. PCCraft w Krakowie-Nowej Hucie.

Uszkodzone zawiasy 

Zawiasy w laptopie są dość delikatne, a po pewnym czasie użytkowania przestają działać z taką lekkością, jak na początku, tuż po zakupie sprzętu. Ich niewłaściwa praca często jest spowodowana nieodpowiednim sposobem chwytania urządzenia wtedy, gdy chce się je przenieść w inne miejsce. Tę usterkę można stosunkowo łatwo naprawić i nie wymaga to poniesienia dużych kosztów. W przypadku problemów z zawiasami lepiej nie zwlekać z oddaniem urządzenia do serwisu. W przeciwnym razie do wnętrza laptopa dostanie się zbyt dużo kurzu i innych zanieczyszczeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas