Materiał Partnera Jak dbać o żelazko i czy warto decydować się na jego naprawę?

Jak dbać o żelazko i czy warto decydować się na jego naprawę?

Czy naprawa żelazka może być opłacalna? Wiele osób sądzi, że małe sprzęty gospodarstwa domowego nie są warte naprawy, i kiedy ujawnią pierwsze oznaki niesprawności, lepiej wymienić je na nowe. To błędne przekonanie – zwłaszcza że ceny małego AGD nie rzadko dorównują kosztom zakupu pralki czy lodówki. Jeżeli jesteś posiadaczem żelazka z wyższej półki, warto zdecydować się na oddanie go do serwisu w przypadku pojawienia się problemów.

Problemy z żelazkiem  – jak ich uniknąć?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii żelazka jest jego nieprawidłowa eksploatacja. Dużym błędem, popełnianym przez użytkowników, jest pozostawianie wody w zbiorniczku po prasowaniu – takie działanie sprzyja osadzaniu się kamienia i prowadzi do szybszego zużycia się sprzętu. Uwaga! Aby uniknąć osadzania się kamienia, wystarczy stosować wodę destylowaną zamiast tradycyjnej kranówki. Nowe modele posiadają specjalne systemy antywapienne, dzięki czemu kamień nie osadza się nawet przy stosowaniu wody z kranu. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest jednak nalewanie wody przefiltrowanej, przegotowanej lub destylowanej.
Równie ważna jest okazjonalne przemywanie obudowy wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. Szczególnie podatna na zabrudzenie jest stopa – element żelazka, który odpowiada za jakość prasowania. Eksperci ostrzegają, aby nie odstawiać żelazka na stopie, gdyż prowadzi do szybszego powstawania przepaleń i zużycia elementu.

Żelazko nie działa – jak postępować i kiedy oddać do serwisu?

Nawet prawidłowo użytkowane i konserwowane żelazko może ulec awarii. Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników należą, m.in. niesprawny nawilżacz, przegrzewanie się urządzenia, wyłączanie w trakcie pracy oraz niska jakość prasowania. Naprawa żelazka wymaga kompleksowego podejścia, dlatego warto powierzyć tę czynność sprawdzonej firmie, np. Krzyś ZHU Piotr Węgrzyński. W ramach prac serwisowych technicy sprawdzają stan stopy i przeprowadzają jej kompleksowe czyszczenie, a następnie udrażniają przepływ wody i pary. W większości przypadków wystarczy prosta interwencja, aby przywrócić sprzęt do pełnej sprawności. 
Awarii może ulec także termostat. Przy odrobinie szczęścia problem można rozwiązać przez przetarcie wewnętrznych elementów żelazka (mechanizmu termostatu). Nieco poważniejszą sprawą jest usterka generatora pary. W takim przypadku technik sprawdza sprawność elektrozaworu, a w dalszej kolejności – stan włącznika oraz przewodu żelazka.

Opracowanie:

Krzyś ZHU Piotr Węgrzyński

Częstochowa , al. Wolności 11

Podziel się