Artykuł sponsorowany Jak zabezpieczyć swój dom na wypadek pożaru oraz wydzielania się czadu?

Jak zabezpieczyć swój dom na wypadek pożaru oraz wydzielania się czadu?

Każdego roku słyszy się nie tylko o pojedynczych osobach, ale również całych rodzinach, które zmarły w wyniku zatrucia czadem lub podczas pożaru domów i mieszkań. Ogień jest żywiołem nieprzewidywalnym i czasem wystarczy jedna iskra, aby cały dom stanął w płomieniach. W jaki sposób możesz zabezpieczyć się na wypadek pożaru, będąc właścicielem domu jednorodzinnego?

Eliminuj przyczyny u źródła

Najważniejszym sposobem na zapewnienie sobie i rodzinie odpowiedniego bezpieczeństwa jest oczywiście zapobieganie tragediom już u źródła. Każdy powinien posiadać choć minimalną wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Częstą przyczyną pożarów są błędy popełniane przez właścicieli domów w obrębie użytkowania kominków i ogrzewania centralnego lub gazowego. Problem stanowią zwłaszcza stare piece, które przez lata nie były odpowiednio serwisowane. Drugą pod względem częstotliwości przyczyną pożaru w domu jednorodzinnym jest niewłaściwie zabezpieczona i nieodremontowana instalacja elektryczna. Choć z pozoru może wydawać się to abstrakcyjne – iskry wydobywające się z instalacji elektrycznej mogą w kilkadziesiąt sekund wzniecić płomienie. Wystarczy dodać do tego jakąś substancję łatwopalną przechowywaną w pobliżu źródła iskier i katastrofa gotowa.

Żeby uniknąć tego typu niebezpieczeństw, zawsze serwisuj niesprawne piece oraz instalacje elektryczne. Warto na czas nieobecności w domu odłączać sprzęty elektryczne. Wszelkie środki łatwopalne, takie jak denaturat, rozpuszczalniki itd. powinny być składowane w miejscu zacienionym i z dala od źródła ognia.

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Jak wiadomo, spalaniu towarzyszy wydzielanie się niebezpiecznych gazów, w tym między innymi zabójczego czadu, który każdej zimy uśmierca sporą liczbę osób. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujników dymu i czadu. Zasada ich działania jest prosta – wykrywają w powietrzu niebezpieczne stężenie trujących substancji i uruchamiają alarm. Dla osób niesłyszących istnieje możliwość podłączenia czujników dymu do alarmów świetlnych.

Warto zaopatrzyć się również w gaśnicę, która pozwoli natychmiastowo zgasić ogień, zanim ten rozprzestrzeni się na większą skalę. Dużym błędem jest gaszenie pożarów kuchennych (podczas gotowania) za pomocą wody. Gorący olej jest substancją bardzo łatwopalną, a zalanie go wodą sprawi, że drobinki tłuszczu uniosą się razem z parą wodną, powodując jeszcze większy wybuch płomieni. Dobry sprzęt przeciwpożarowy wraz z instrukcjami użytkowania można znaleźć na stronie www.fire.f-i.net.pl. Koszt tego typu zabezpieczeń jest niski, dlatego warto dla własnego bezpieczeństwa zakupić odpowiednie wyposażenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas