Artykuł sponsorowany Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budownictwie

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budownictwie

Pożar potrafi strawić dobytek, budynek i pozbawić życia. Jego wybuchy są często związane z niedopatrzeniami, pomijaniem ważnych kwestii ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym już na etapie budowy każdy budynek powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Niezbędne jest opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dla konkretnej nieruchomości. Jednak określone normy w tym zakresie powinny spełniać również starsze budynki. Z tego powodu konieczne jest ich dostosowanie do obecnie obowiązujących norm przeciwpożarowych i budowlanych. Jeśli nie dopilnujemy tych kwestii zagrożone będzie bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, dlatego zalecane jest stosowanie się do wszelkich norm oraz zaleceń ochrony przeciwpożarowej.

Ochrona przeciwpożarowa w budynku mieszkalnym

Budownictwo mieszkaniowe na etapie projektowania powinno mieć uwzględnione normy ppoż. Można oczywiście w późniejszym etapie wprowadzać zmiany, jednak możliwe, że okażą się one kosztowne. W dużych budynkach, gdzie mieszka wielu ludzi, corocznie odbywa się kontrola straży pożarnej. W tej kwestii niezwykle istotna jest drożność dróg ewakuacyjnych. Oznacza to, że na klatkach i pod drzwiami nie możemy przechowywać różnych przedmiotów, z kolei kwiatki należy powiesić na ścianach. Ochrona przeciwpożarowa jest zagadnieniem złożonym w związku z czym obsługę w tym zakresie najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Ochrona w budynkach usługowych i użyteczności publicznej

W tej kwestii normy są znacznie bardziej surowe. Niezbędne jest chociażby odpowiednie rozmieszczenie sprzętu gaśniczego, dbanie o jego serwis i wymianę w razie upływu terminu ważności. Powinny być również zapewnione odpowiednie drogi ewakuacyjne. Obecnie montuje się również specjalne systemy oddymiania czy systemy sygnalizacji pożaru. Każdy z tych elementów jest bardzo istotny, gdyż zwiększa poziom bezpieczeństwa ludzi obecnych w budynku, w razie wybuchu pożaru. Najlepiej jeśli rozmieszczeniem tych wszystkich elementów zajmie się specjalizująca się w tym firma.

Mimo wszystko zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą okazać się zawodne, a ogień i tak się pojawi. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest opuszczenie budynku, dla zachowania bezpieczeństwa i zawiadomienie służb, które zajmą się ugaszeniem ognia. Szybkie działanie ma znaczenie, gdyż im mniej strawi ogień tym mniejsze będą zniszczenia i koszty związane z odzyskiwaniem dobytku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas