Artykuł sponsorowany Rodzaje sprzętu przeciwpożarowego

Rodzaje sprzętu przeciwpożarowego

Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem każdego zarządcy budynku. Właściciel musi zadbać o dostęp do sprzętu gaśniczego, aby w razie zagrożenia, można było zminimalizować skutki pożaru. Sprzętu przeciwpożarowego mogą używać osoby nawet bez przeszkolenia, dlatego należy zadbać o takie podstawowe wyposażenie przeciwpożarowe. Co wchodzi w skład takich urządzeń?


Postępowanie w razie pożaru

W zależności od tego, jak duże jest niebezpieczeństwo, można samodzielnie podjąć się próby ugaszenia ogniska pożarowego. Służy do tego podręczny sprzęt gaśniczy, który musi być ogólnodostępny w budynku. Po zauważeniu pożaru, w pierwszej kolejności należy zaalarmować wszystkie osoby znajdujące się w budynku oraz zadzwonić po pomoc – mówi pracownik firmy Delta BHP. – Jeżeli jest taka możliwość, powinno się odłączyć zasilanie elektryczne oraz rozpocząć próbę ugaszenia ognia – dodaje. Obsługa gaśnicy nie jest niczym skomplikowanym, wystarczy jedynie wyciągnąć zawleczkę i skierować dyszę na źródło ognia, po czym nacisnąć dźwignię.


Rodzaje podręcznego sprzętu gaśniczego

Zanim dojdzie do rozległego pożaru, ważne jest podjęcie skutecznych działań przeciwpożarowych, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Wśród podstawowego wyposażenia przeciwpożarowego można wymienić gaśnice, które służą do gaszenia określonego źródła ognia. Oznaczone są one symbolami na etykiecie, które oznaczają:

  • A – gaśnice te służą do gaszenia materiałów żarzących, takich jak węgiel, drewno czy papier.
  • B – gaśnice przeznaczone do gaszenia cieszy i materiałów topiących się, takich jak benzyna, parafina, tłuszcz, olej, alkohol.
  • C – gaśnice używane do gaszenia płonących gazów, takich jak propan butan, wodór.
  • D – gaśnice wykorzystywane przy gaszeniu metali, takich jak magnez, aluminium, lit.
  • E – gaśnice do gaszenia instalacji elektrycznej oraz urządzeń podłączonych do sieci i działających pod napięciem.
  • F – są to gaśnice, które wykorzystuje się do ugaszenia pożarów powstałych podczas gotowania oraz zapalenia się produktów spożywczych.

W każdym zakładzie pracy pracownicy powinni przechodzić okresowe szkolenia BHP. Na takim szkoleniu przekazywane są dokładne instrukcje postępowania w przypadku pożaru oraz zasady korzystania ze sprzętu przeciwpożarowego. Natychmiastowe działanie w razie zauważenia ognia jest najskuteczniejszym sposobem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru na większy obszar.


Rodzaje gaśnic

W razie wystąpienia pożaru wykorzystuje się gaśnice różnego typu. Dzielą się one ze względu na kategorię zagrożenia i przeznaczenie:

  • wodne – do gaszenia A
  • proszkowe – do gaszenia ABC
  • pianowe – do gaszenia AB lub ABF

Specjaliści korzystają także z bardziej wyspecjalizowanych sprzętów, które jednak wymagają znajomości określonych zasad działania.

W strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii ZLIII (zagrożenie dla ludzi) na każde 100 m2 rozpoczętej powierzchni strefy pożarowej powinna przypadać jedna gaśnica o masie środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3). Ponadto odległość między gaśnicami nie może być większa niż 30 m. Natomiast w pomieszczeniach zakwalifikowanych do kategorii PM taka jednostka gaśnicza powinna być przydzielona na każde 300 m2 powierzchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas