Artykuł sponsorowany Legalizacja gaśnic – na czym polega i jak często należy ją wykonywać?

Legalizacja gaśnic – na czym polega i jak często należy ją wykonywać?

Gaśnice są jednym z najbardziej powszechnych sprzętów przeciwpożarowych. Wyposażone są w nie między innymi budynki użytku publicznego, hotele, zakłady pracy, a także samochody. Ich właściciele powinni regularnie poddawać gaśnice legalizacji. Tylko wówczas mogą mieć pewność, że dany sprzęt nie zawiedzie w momencie zaistnienia sytuacji zagrożenia pożarowego.

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnic to proces sprawdzenia, czy dany sprzęt spełnia przyjęte wymagania. Inaczej mówiąc, jest to kontrola stanu technicznego gaśnicy i jej naprawa, gdy zachodzi taka konieczność. Każdy przegląd gaśnic powinien być wykonywany według zaleceń producenta. Należy sprawdzić datę ważności sprzętu i sprawność wszystkich podzespołów urządzenia. Kontroli podlega również stan środka gaśniczego, a także gazu, dzięki któremu środek ten jest rozprowadzany. Jeśli legalizowana gaśnica wyposażona jest w gaz w postaci naboju, należy wymienić go na nowy. W przypadku sprzętów, w których gaz wymieszany jest ze środkiem gaśniczym, może zaistnieć potrzeba ponownego wypełnienia nim gaśnicy.

Gaśnice, z których ktoś zdjął plombę i te, które przechowywane są w niewłaściwych warunkach, mogą ulec rozszczelnieniu. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić to podczas badania technicznego. Trzeba także skontrolować, czy nie pojawiła się korozja lub inne uszkodzenia. Każda osoba, która przeprowadza legalizację gaśnic, musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Zajmują się tym specjaliści z firm takich jak Mek-Poż z województwa podkarpackiego, którzy dzięki fachowej wiedzy i bogatemu doświadczeniu mogą ocenić sprawność urządzeń przeciwpożarowych. Każda tego typu kontrola musi być potwierdzona dowodem legalizacji.

Jak często trzeba legalizować gaśnice?

Wiele osób myli legalizację gaśnic z ich gwarancją. Należy jednak pamiętać, że to nie to samo. Gwarancja to okres, podczas którego producent sprzętu zapewnia o jego prawidłowych funkcjonowaniu. Zazwyczaj czas ten określany jest na pięć lat od wyprodukowania gaśnicy. Zupełnie inaczej jest w przypadku legalizacji. Przegląd techniczny należy zlecać zdecydowanie częściej. Narzucane jest to przez producentów, a także regulowane przepisami polskiego prawa. Pierwszą kontrolę gaśnicy trzeba przeprowadzić po dwunastu miesiącach od jej wyprodukowania. W kolejnych latach większość sprzętów poddawana jest legalizacji co roku, ale w niektórych przypadkach powinno odbywać się to częściej.

Każdy właściciel gaśnicy jest zobowiązany przepisami do regularnego zlecania jej legalizacji. Okresowe badanie stanu technicznego zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli na uniknięcie konsekwencji prawnych, a także zapewni należyte bezpieczeństwo na wypadek zagrożenia pożarowego. Każdą gaśnicę należy poddać kontroli technicznej zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jej sprawności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas