Artykuł sponsorowany Kiedy legalizacja butli gaśniczej może nie zostać przedłużona?

Kiedy legalizacja butli gaśniczej może nie zostać przedłużona?

Gaśnice to podstawowy środek przeciwgaśniczy, a tym samym także najpowszechniej stosowany. Każda z nich ma wobec tego swój okres gwarancji oraz okres legalizacji butli, a pojęcia te nie są tym samym. W związku z tym gaśnice powinny być poddawane okresowym przeglądom, a ich butle, w których znajduje się środek gaśniczy legalizacji. Na czym więc polega ten proces i kiedy butla gaśnicza może zostać niezalegalizowana?

Na czym polega legalizacja butli gaśniczej?

Legalizacji podlegają niecałe gaśnice, a jedynie zbiorniki, w których znajduje się substancja gaśnicza. W związku z tym według przepisów obowiązkowej legalizacji podlegają zbiorniki objęte nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego, które mają pojemność większą niż 0,35 dm3 i nadciśnienie nie mniejsze niż 0,5 bara oraz są transportowane w celu ich napełnienia. W takim przypadku legalizacja powinna odbywać się:

  • raz na 3 lata w przypadku gaśnic bazujących na wodzie bez zabezpieczeń antykorozyjnych,

  • raz na 5 lat w przypadku gaśnic jak wyżej wyposażonych w zabezpieczenie antykorozyjne, 

  • raz na 5 lat w przypadku gaśnic halonowych oraz proszkowych,

  • raz na 10 lat w przypadku gaśnic śniegowych.

Legalizacja polega natomiast na zewnętrznych oględzinach butli, oczyszczeniu jej wnętrza oraz wykręceniu zaworów i dokonaniu ich przeglądu, a także konserwacji. Dodatkowo wykonywane są także hydrotesty butli i próby ciśnieniowe pozwalające sprawdzić szczelność zaworów. Cały proces legalizacji zakończony jest natomiast przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji.

Kto może przeprowadzać legalizacje butli gaśniczej?

Legalizacje butli gaśniczej mogą przeprowadzać wyłącznie firmy, które posiadają do tego niezbędne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego, takie jak firma PROFIRE z Warszawy nie tylko legalizująca butle gaśnicze, ale także zapewniająca zapasowe zbiorniki na czas wykonywania tego procesu. 

Kiedy legalizacja butli gaśniczej może być nieprzedłużona?

Legalizacja butli gaśniczej może zostać nieprzedłużona z kilku powodów. Pierwszym z nich jest korozja zbiornika, która zagraża jego szczelności. Dyskwalifikującym elementem są także nieczytelne lub niezgodne z prawem napisy umieszczone na butli gaśniczej oraz wszelkie jej uszkodzenia, których nie można naprawić.

Podsumowując, legalizacja butli gaśniczych nie jest tym samym co okresowy przegląd, który powinien być przeprowadzany co najmniej raz do roku. Pomimo to jest ona jednak w wielu przypadkach wymagana przez polskie prawo, a do tego jej przeprowadzenie daje gwarancję sprawności urządzenia gaśniczego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas