Artykuł sponsorowany Nowoczesna aranżacja wnętrza z lustrem

Nowoczesna aranżacja wnętrza z lustrem

W polskich mieszkaniach lustra zwykle wykorzystywane są wyłącznie do celów użytkowych. Wiszą w łazience, w małym przedpokoju, czasem na drzwiach szafy przesuwnej, nie są ani specjalnie ładne, ani dopasowane do wnętrza. Przynajmniej tak było do niedawna, bo trendy w modzie wnętrzarskiej się zmieniają i Polacy zaczynają dostrzegać możliwości aranżacyjne, które może dać odpowiednio umieszczona lustrzana tafla, odbijająca jakiś ciekawy obiekt.

Jak dopasować wygląd lustra do charakteru wnętrza?

Główną zaletą luster wiszących we wnętrzach jest to, że optycznie powiększają one pomieszczenie. Dodatkowo, odbijając światło, sprawiają, że pomieszczenia wydają się jaśniejsze. Często stanowią też piękną dekorację. Jest kilka prostych zasad, z których można skorzystać, jeśli chcemy umieścić piękne lustro w jadalni, czy pokoju dziennym i w świadomy sposób wykorzystać jego różnorodne walory. Przede wszystkim, tak jak z każdym elementem wyposażenia wnętrza, powinniśmy mieć pewność, że nasze lustro będzie dopasowane do charakteru wnętrza i to nie tylko pod względem wyglądu, ale także jego usytuowania. Wiadomo, że do wnętrza o nowoczesnej, minimalistycznej estetyce nie będzie pasować lustro w ozdobnej barokowej ramie, albo wykonane z ciętego kryształu. Lepiej zastosować tu prostą taflę, ewentualnie subtelne, minimalistyczne obramienie. Z kolei do wnętrza o charakterze rustykalnym albo decor należy dopasować inne cechy wyglądu lustra. Tak czy inaczej lustro w niebanalnej ramie może być idealną dekoracją salonu. A wybór ram dekoracyjnych, podobnie jak kształtów luster jest obecnie na rynku ogromny: okrągłe, kwadratowe, vintage, nowoczesne. Tak naprawdę wybór należy do nas i zależy od tego, czego oczekujemy po naszym wnętrzu.

Lustro według feng-shui

W nurcie dekorowania wnętrz związanych ze starą chińską tradycją feng-shui, lustro emanuje pozytywną energię, więc jest jak najbardziej wskazane w pomieszczeniach, w których przebywamy. Inne zasady feng-shui dotyczące luster dotyczą na przykład:

  • wieszania całych luster, a nie w kawałkach;
  • lustra powinny odbijać widok za oknem, bukiety kwiatów, bądź obrazy na przeciwległej ścianie;
  • powierzchnia lustra powinna być dobrej jakości, idealna (takie lustra produkuje na przykład Centrum Usług Szklarskich Poldom);
  • lustro powinno dodawać wnętrzu światła;
  • lustra nie powinny odbijać się w sobie nawzajem, a więc wisieć naprzeciwko siebie;
  • lustro nie powinno wisieć naprzeciw drzwi;
  • nie należy trzymać w domu pękniętych luster.

Powieszenie lustra w przedpokoju, zwłaszcza niedużym i ciemnym spełnia większość z tych zaleceń, bo rozświetla przestrzeń i dodaje jej głębi. Ale jeszcze lepiej spełniają rolę energetyzującą lustra w salonie, powieszone naprzeciw okien, gdzie może się w nich odbijać rosnąca za oknem zieleń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas