Artykuł sponsorowany Metody obróbki luster

Metody obróbki luster

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkło można dopasowywać do swoich indywidualnych potrzeb użytkowych i estetycznych. Istnieją różne sposoby obróbki takiego materiału i każdy z nich daje różne możliwości. Jakie techniki modyfikacji szkła się wyróżnia i jaki efekt można przy  okazji uzyskać? Dowiesz się z tego artykułu.

Obróbka luster – czyli co?

Pierwszy etap obróbki opiera się na przycięciu lustra pod pożądane wymiary i kształty. Następnie obrabia się tak przygotowany wyrób pod kątem technicznym lub dekoracyjnym. Najlepsi wykonawcy są w stanie dociąć i obrobić lustra o grubości od 2 do 6 mm.

Obróbka techniczna składa się z takich czynności jak: wykonanie wycięć i otworów oraz ewentualne przygotowanie lustra do łączenia z innymi elementami. Obróbka dekoracyjna polega natomiast na podkreślaniu walorów estetycznych danego produktu i w tym celu wykonuje się m.in. szlifowanie, grawerowanie oraz piaskowanie. Obróbka dekoracyjna dzieli się na obróbkę krawędziową oraz powierzchniową.

Wiercenie otworów

Tego rodzaju prace wymagają od wykonawcy dużej precyzji. Do wiercenia używa się wiertarek automatycznych i półautomatycznych, które umożliwiają wykonanie precyzyjnego otworu o określonej średnicy.  Najczęściej przy okazji wiercenia wykonuje się także szlifowanie.

Zabezpieczanie foliami ochronnymi

Nowoczesne firmy oferujące obróbkę luster stawiają na bezpieczeństwo wykonywanych prac i opracowanych konstrukcji. Oferowane są więc usługi podklejania folii zabezpieczającej.

Jak wyjaśnia specjalista z krakowskiego zakładu szklarskiego Diament: „Celem takiego zabiegu jest wzmocnienie powierzchni lustra oraz zapobieganie rozpryskom odłamków w razie stłuczenia.  Na część frontową lustra nakleja się folię przezroczystą, natomiast część tylna podklejana jest materiałem czarno-białym lub mlecznym”.

Piaskowanie luster

Piaskowanie to jedna z najstarszych metod pracy z lustrami. Pożądany efekt uzyskuje się za sprawą specjalnego materiału ściernego. Pojedyncze drobinki uderzają pod dużym ciśnieniem o powierzchnię szkła. W efekcie uzyskuje się matową powierzchnię.

Dzięki metodzie piaskowania luster można nie tylko matowić duże powierzchnie, ale też wykonywać różnorodne wzory i napisy oraz umieszczać grafiki.

Fazowanie luster

Fazowanie to metoda obróbki lustra, w wyniku której tworzy się charakterystyczne załamanie powierzchni. Rezultatem jest nietypowy efekt wizualny. Tak przygotowane lustra mają bardzo elegancki i oryginalny wygląd. Można je spotkać w najbardziej stylowych wnętrzach.

Szlifowanie luster

Szlifowanie lustra jest bardzo popularną usługą. Takiej modyfikacji podlegają zarówno wcześniej wywiercone otwory, jak i cała powierzchnia luster. Specjalne wiertła szlifujące redukują ewentualne nierówności na krawędziach. W zależności od preferencji można wybrać określony efekt wykończeniowy. Wyszlifowane krawędzie mogą być spolerowane bądź matowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas