Materiał Partnera Meble tapicerowane – charakterystyka oraz wykorzystywane materiały

Meble tapicerowane – charakterystyka oraz wykorzystywane materiały

Meble tapicerowanie to niezwykle popularny rodzaj mebli, który znaleźć możemy nie tylko w przestrzeniach domowych, ale także biurowych czy chociażby hotelowych. Co ciekawe, niełatwo jest jednoznacznie określić, dlaczego to właśnie meble tapicerowane cieszą się aż taką popularnością. Na pewno jednak wpływ na to ma fakt, że kojarzą nam się z wypoczynkiem. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co szczególnie warto wiedzieć o meblach tapicerowanych.

Podstawowe kwestie

Na początek, najlepiej będzie poruszyć kwestię tego, czym w ogóle są meble tapicerowane. Jak łatwo się domyślić, meble tapicerowane to wszelkiego rodzaju sofy, narożniki, fotele czy też kanapy, a więc meble przeznaczone głównie do wypoczynku. Najczęściej z tego rodzaju mebli korzystamy w naszych salonach, choć zdarza się także, że umieszczamy je w innych pomieszczeniach, jak np. w sypialni. To, co przede wszystkim wyróżnia meble tapicerowane to fakt, że można jest dostać w ogromnie zróżnicowanej ilości kolorów oraz modeli. Przez to, dopasowanie ich do wystroju konkretnego wnętrza jest zazwyczaj dość łatwym zadaniem. Tak więc, nieważne czy chcemy postawić na bardziej stonowane czy też jaśniejsze kolory, bogactwo oferty na rynku praktycznie zawsze pozwoli dobrać zadowalające rozwiązanie.

Warto przy okazji poruszyć kwestię produkcji oraz konstrukcji tego rodzaju mebli. Za wytwarzaniem mebli tapicerskich stoi skomplikowany proces, do którego to zabierać powinny się jedynie osoby wyposażone w odpowiednio dużą wiedzę na temat designu oraz meblarstwa. Standardowo, meble tapicerowanie skonstruowane są z wykorzystaniem drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz miękkiego obicia. Jak łatwo się domyślić, to właśnie obicie decyduje o tym, jak sklasyfikujemy dany mebel. Oprócz tego, meble tapicerowane wyposażone są też w nóżki i nawet w ich przypadku liczyć możemy na kilka wariacji. Do najbardziej powszechnych należą nóżki z drewna oraz metalu. Istnieje także możliwość dopasowania ich pod kątem estetycznym oraz kolorowym do obicia mebli tapicerowanych.

Wypełnienie

Kolejny aspektem, który warto poruszyć w kwestii mebli tapicerowanych są wykorzystywane przy ich produkcji materiały. Jak donoszą eksperci z firmy Dunajewscy świadczącej wysokiej jakości usługi tapicerskie, wykorzystywane materiały różnią się na zewnątrz oraz wewnątrz poszczególnych mebli. Wypełnienie stanowić może więc najczęściej gąbka w postaci pianki tapicerskiej, którą też nazywać można pianką poliuretanową, pianki lateksowej, a także w szczególnych przypadkach pianki memory mającej za zadanie zapamiętywanie przyjmowanych przez użytkownika mebli pozycji. Pianka tapicerska odznacza się przede wszystkim swoją elastycznością, przez co szybko wraca po użyciu do pierwotnego stanu.

Obicie

Warto będzie przyjrzeć się teraz samemu obiciu. W tym przypadku, do czynienia mamy z szeregiem różnym materiałów, z których to każdy oczywiście odznacza się nieco innymi właściwościami. Tak więc, do czynienia możemy mieć z takimi materiałami, jak szenil, welur, żakard, mikrofaza, skóra oraz ekoskóra. Szenil wyróżnia się głównie ze względu na to, że mimo podobieństw do sztruksu, nie ulega tak zwanemu „zmechaceniu”. Warto także wspomnieć przy okazji o tym, iż szenil jest materiałem dość tanim, co w połączeniu z jego przyjemną estetyką oraz dobrą trwałością czyni ten materiał naprawdę dobrym wyborem.

Z kolei welur stanowi droższą opcję, po którą najczęściej sięga się ze względu na jej wyjątkowo luksusowe walory estetyczne. Żakard również stanowi ciekawy materiał o unikatowym wyglądzie, a mikrofaza przeznaczona jest dla alergików. Zarówno welur, jak i żakard to szczególnie warte uwagi materiały, których estetyka potrafi nadać wnętrzu doprawdy luksusowego charakteru. Skóra oraz ekoskóra to także bardzo popularne rozwiązania, z tym że skóra jest standardowo znacznie droższa. Materiały te chwalone są zazwyczaj za ich ogólną odporność na zniszczenia, choć stosunkowo łatwo mogą zostać zniszczone przez domowe zwierzaki.

Opracowanie:

Podziel się