Artykuł sponsorowany Kolory we wnętrzu - jakie znaczenie ma odpowiednio dobrana kolorystyka pomieszczenia?

Kolory we wnętrzu - jakie znaczenie ma odpowiednio dobrana kolorystyka pomieszczenia?

Choć trudno w to uwierzyć, wybór odpowiedniej kolorystyki pomieszczenia może mieć wpływ na ludzką psychikę. Określone barwy są w stanie uspokoić umysł, a niektóre wręcz przeciwnie – doładować mózg energetycznie. Kolor ścian odgrywa więc niezwykle ważną rolę w kontekście aranżacji wnętrza. W jaki sposób dokonać wyboru biorąc pod uwagę przeznaczenie pokoju oraz jego estetykę? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Wybór koloru ścian – czy jest taki prosty?

Wydawać by się mogło, że dobór odpowiedniej farby do ścian nie stanowi większego problemu. Wystarczy wskazać ulubiony odcień z wzornika, kupić puszkę i rozpocząć malowanie. Gdy ściany mają już kolor można wstawić do pomieszczenia meble, kilka dodatków i to wszystko! Warto jednak mieć świadomość, iż aranżacja przestrzeni jest nieco bardziej skomplikowanym procesem. Pokój nie powinien spełniać jedynie funkcji estetycznej, ale również odpowiadać indywidualnym potrzebom i wpływać na nastrój. Kolory stanowią aspekt kluczowy do tego, by zbudować określoną atmosferę w danym pomieszczeniu.

3 zasady doboru koloru ścian

Każdy kolor ma swoją energię. Liczne badania potwierdzają, iż dany zestaw odcieni oddziałuje w różny sposób na ludzki mózg. Kolor ścian ma więc znaczenie nie tylko w kontekście estetycznym, ale także praktycznym. Na co więc powinno się zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniej farby?

  • Przeznaczenie pomieszczenia – należy ustalić jakie czynności będzie się wykonywać w określonym pokoju. Czy ma służyć pracy, rozrywce a może wypoczynkowi? Być może będzie pełnić wiele funkcji jednocześnie?
  • Wielkość pokoju – ten aspekt pozwala ustalić w jakim przedziale kolorystycznym powinna znajdować się farba do ścian. Czy pokój jest niewielką klitką czy też otwartą przestrzenią? Wielkość pomieszczenia jest kluczową informacją potrzebną do dobrania odpowiedniej barwy oraz jej intensywności aranżowanego wnętrza.
  • Światło we wnętrzu – oświetlenie naturalne i sztuczne odgrywa równie ważną rolę co pozostałe aspekty. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie ile słońca wpada do danego pomieszczenia i czy w pokoju jest jasno w trakcie z codziennego korzystania.

Zalety klasycznej bieli

Dość popularnym rozwiązaniem w kontekście doboru kolorystyki pomieszczeń jest biel. Mnogość jej zalet podkreśla Ewelina Arendarska z Revel Home projektowanie wnętrz mieszkalnych. Ta uniwersalna barwa nawiązuje do skandynawskiej stylistyki, ale może również współgrać z minimalistyczną estetyką. Należy mieć na względzie, iż każda biel występuje w nieco innym odcieniu. W zależności od pożądanego efektu należy wybrać pomiędzy bielą w ciepłych lub zimnych tonach. Jakie są zalety wykorzystania bieli we wnętrzu?

  • Posiada uniwersalny charakter,
  • jest bezpiecznym rozwiązaniem aranżacyjnym,
  • kreuje świeżości i czystości,
  • doskonale współgra z innymi kolorami.

Istota temperatury barw

Ten aspekt ma znaczenie zarówno w kontekście czystej bieli jak i innych kolorów. Przed podjęciem decyzji o zakupie farby do ścian warto zastanowić się w jakim typie przestrzeni lubi się przebywać. Część osób preferuje bowiem ciepłe odcienie, zaś inni te zimne. Decydując się na wybór farby do ścian o kolorze zimnym należy mieć na względzie, iż zimne tony optycznie powiększają pomieszczenie. Stosując ciepłe można natomiast osiągnąć odwrotność, a więc zmniejszenie pokoju. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas