Artykuł sponsorowany Jak wybrać najlepszego projektanta wnętrz?

Jak wybrać najlepszego projektanta wnętrz?

Zawód projektanta wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Do niedawna klienci korzystali z porad profesjonalistów w sytuacji, gdy do zagospodarowania mieli małą lub skomplikowaną przestrzeń. Obecnie Polacy przywiązują coraz większą wagę do ładnych, a przy okazji funkcjonalnych przestrzeni. Jak spośród wszystkich ofert wybrać specjalistę, któremu powierzymy zaprojektowanie mieszkania lub domu?

Projektant jak artysta

Wiele osób obawia się współpracy z projektantem wnętrz przede wszystkim dlatego, że nie znają specyfiki tej profesji. Ponadto nadal utrzymuje się błędne myślenie, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, a architekt narzuci nam wszystkie swoje pomysły i rozwiązania. Nic bardziej mylnego! Doświadczony projektant umie poruszać się w różnych nurtach stylistycznych, dlatego bez problemu dopasuje projekt do oczekiwań klienta. Jego zadaniem nie jest narzucenie swojej koncepcji, ale stworzenie pomysłu uszytego na miarę, odpowiedniego dla mieszkańców. Ponadto powinien zasugerować dobór materiałów, faktur i kolorów, by pomieszczenie nabrało spójnej całości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektanta?

Przede wszystkim należy szukać profesjonalistów, najlepiej z polecenia. Rekomendacja od zadowolonych klientów to podstawa. Warto wybrać osobę zajmującą się wyłącznie architekturą wnętrz, która jest na bieżąco z nowinkami i ergonomicznymi rozwiązaniami. Istotne jest wykształcenie projektanta, ważne by było ono kierunkowe, kursy, szkolenia to dodatkowe kompetencje. Ukończenie studium nie jest gwarancją posiadania wiedzy koniecznej do stylowego i ergonomicznego projektowania. Warto ustalić zakres współpracy – czy architekt zajmuje się tylko zaprojektowaniem układu pomieszczeń, czy również dekoracja wnętrz. Pozwoli to na wybór profesjonalnego projektanta, który spełni nasze oczekiwania. Podczas wybierania projektanta wnętrz istotne jest zapoznanie się z dotychczasowymi realizacjami. Portfolio dokumentuje doświadczenie projektanta i pokazuje jego pomysłowość. Ponadto widać na nim dokładnie, czy projekty są indywidualne, czy raczej stanowią powielenie jednej koncepcji. Istotna jest również pierwsza rozmowa. Jeśli projektant jest zainteresowany realizacją zlecenia, proponuje od ręki różne rozwiązania oraz dostosowuje się do naszych oczekiwań, warto pomyśleć o współpracy z nim.

Wybór odpowiedniego projektanta może trwać nawet kilka tygodni. Jednak warto poczekać na kogoś, kto sprosta naszym wymaganiom. I należy pamiętać o jednym – nie trzeba zgadzać się na wszystkie pomysły architekta. Ostateczny projekt ma cieszyć klienta, a nie twórcę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas