Materiał Partnera Dlaczego mosiężne żyrandole i kinkiety cieszą się niesłabnącym uznaniem?

Dlaczego mosiężne żyrandole i kinkiety cieszą się niesłabnącym uznaniem?

Nowoczesne akcesoria oświetleniowe przybierają różne ciekawe formy. Mimo tego tradycyjne żyrandole i kinkiety mosiężne nadal cieszą się ogromnym powodzeniem. Trendy wnętrzarskie się zmieniają, a one wciąż są chętnie wybierane. Wpływają na to nie tylko zalety samego mosiądzu, ale także walory czysto dekoracyjne. Przed wyborem domowego oświetlenia warto poszerzyć wiedzę na ten temat.

Najważniejsze zalety mosiądzu

Co sprawia, że żyrandole z mosiądzu od lat goszczą w domach i mieszkaniach? Jedną z przyczyn ich renomy są zalety metalu, z którego powstają. Mosiądz jest stopem miedzi z cynkiem. Już przed wiekami zauważono pożyteczne skutki tego połączenia. Przede wszystkim to, że powstający materiał nie rdzewieje, nawet pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych jak opady śniegu czy deszczu. Nic więc dziwnego, że pokrywano nim dachy kościołów czy innych reprezentacyjnych budowli. Korozję może wywołać jedynie kontakt z miękką, chlorowaną wodą. Oddziaływanie takiego płynu prowadzi do ocynkowania metalu.

Dzięki odporności na rdzę mosiężne żyrandole i kinkiety można montować wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków. To rzecz jasna nie jedyna zaleta tego lśniącego stopu. Warto jeszcze wiedzieć, że:

  • w wyniku utleniania mosiądz pokrywa się patyną mającą walory dekoracyjne,
  • z uwagi na sporą plastyczność metal można łatwo formować,
  • dzięki ciągliwości mosiądzu obróbka mechaniczna nie sprawia problemów,
  • gęstość sięgająca od 8,4 do 8,7 g/1 cm³ zapewnia sporą wytrzymałość na uszkodzenia.

Właściwości mosiądzu dają możliwość formowania go na wiele sposobów. To z kolei pozwala na tworzenie żyrandoli i kinkietów w dowolnych wielkościach i kształtach. 

Walory dekoracyjne lamp z mosiądzu

Użytkowe zalety mosiądzu tylko częściowo wyjaśniają powody popularności akcesoriów wykonanych z tego materiału. Nie można zapominać o walorach dekoracyjnych żyrandoli i kinkietów retro. Dzięki złocistemu odcieniowi mosiądzu egzemplarze produkowane w ZPUH Andrzej Maćkowiak można dopasować do różnych aranżacji. Bogato zdobione, lśniące żyrandole sprawdzają się w wystroju barokowym i klasycznym. Natomiast lampy o prostszej budowie można zastosować w pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim. Ważna zaleta mosiądzu to fakt, że jest łatwy w konserwacji i czyszczeniu. W związku z tym akcesoria oświetleniowe przez długi czas będą świetnie wyglądać. Gdy pokryją się patyną, uda się ją szybko usunąć. Można też jej nie czyścić i wykorzystać pokryte patyną żyrandole do stworzenia nowej aranżacji domu.

Opracowanie:

Andrzej Maćkowiak ZPUH

Chorzów , Średnia 13

Podziel się