Materiał Partnera Jak pielęgnować różne rodzaje tapicerki samochodowej?

Jak pielęgnować różne rodzaje tapicerki samochodowej?

Komfort i przyjemność jazdy samochodem zależy od wielu czynników. Oczywiście duże znaczenie ma stan pojazdu, aczkolwiek nie mniej ważne są inne czynniki jak np. wygląd i stan wyposażenia. Wewnątrz pojazdu najważniejszym elementem wykończenia jest tapicerka. Jej dobre strony zauważymy szczególnie w trakcie dłuższej podróży. Jednak tapicerka samochodowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a zabiegi te zależą głównie od jej rodzaju.

Tapicerka materiałowa – co musimy o niej wiedzieć?

Najtańszym, a jednocześnie najmniej atrakcyjnym sposobem wykończenia wnętrza pojazdu jest tapicerka materiałowa. Zwykle spotyka się ją w samochodach, które cechują się podstawową wersją wyposażenia. Materiał ten jest szorstki, często posiada mało atrakcyjną kolorystykę, a do tego bywa nieprzyjemny w dotyku. To oczywiście przekłada się na mniejszą wygodę w trakcie prowadzenia samochodu. Należy jednak zaznaczyć, że samochodowa tapicerka materiałowa ma też swoje dobre strony. Przede wszystkim zaletą jest to, że wszelkie zabrudzenia są dość łatwo do wyczyszczenia, a wystarczające są podstawowe kosmetyki samochodowe, które znajdziemy w sklepach motoryzacyjnych. Zazwyczaj w celu wyczyszczenia materiałowej tapicerki używa się pianki, którą należy spryskać zabrudzoną część tapicerki, a po jej wyschnięciu wystarczy całość odkurzyć.

Czym charakteryzuje się tapicerka welurowa i jak ją czyścić?

Materiałem, który zdecydowanie lepiej prezentuje się we wnętrzach pojazdu jest tapicerka welurowa. Ten materiał jest warto uwagi, ponieważ znajdziemy go w rozsądnej cenie, a do tego sprawia, że wnętrze auta jest przytulne i nowoczesne. Samochodowe tapicerki welurowe charakteryzują się miękkością w dotyku, co odczujemy zarówno latem, jak i zimą. Jednak i ten materiał nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim taka tapicerka słabo radzi sobie z zabrudzeniami, a także przyjmuje wilgoć, przez co brak zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu w samochodzie.

Jeżeli chcemy, by wnętrze samochodu, w którym znajduje się welurowa tapicerka, było w jak najlepszym stanie, niezbędne jest częste jej dokładne odkurzanie. Dlaczego ta czynność jest aż tak ważna? Ze względu na to, że kurz, okruchy, a nawet rozlane płyny łatwo przenikają przez ten materiał. Oprócz odkurzania konieczne jest oczyszczanie tapicerki za pomocą odpowiednich preparatów, a niekiedy wymagane jest jej wypranie.

Tapicerka skórzana – charakterystyka i pielęgnacja

Jeśli lubimy luksus i możemy sobie na niego pozwolić, powinniśmy wybierać auta, których wnętrza wykończone są skórą. Materiał ten podkreśla wyjątkowość i prestiż, a do tego charakteryzuje się największą odpornością na zabrudzenia. Nawet gdy zauważymy ślady zabrudzeń na skórzanej tapicerce, to nie ma większych problemów z ich usunięciem. Do wyczyszczenia tego materiału wystarczy ściereczka, jednakże bardziej kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne wymagają zastosowania specjalnych preparatów. Zwykle stosuje się mleczko, którego zadaniem jest oczyszczenie tapicerki, a także jej nawilżenie, ożywienie koloru i przywrócenie zapachu.

Dla wielu kierowców ogromne znaczenie ma kolor tapicerki. Na rynku znajdziemy samochody, które wyposażone są w różnokolorowe materiały skórzane, aczkolwiek można je zmienić, kupując nową tapicerkę. W ofercie firmy Agpa z Kobyłki w województwie mazowieckim znajdziemy m.in.:

  • tapicerki samochodowe białe,
  • tapicerki samochodowe kremowe,
  • tapicerka samochodowe czarne.

Musimy pamiętać, że wybierając skórzaną tapicerkę w jasnych barwach, po kilku latach materiał zacznie tracić swój kolor, przez co jego wygląd stanie się mniej efektowny. Aczkolwiek w takich sytuacjach możliwa jest naprawa tapicerki lub jej renowacja.

Opracowanie:

Agpa PPH Paweł Duchnowski

Kobyłka , Nadarzyńska 39

Podziel się